Odpowiednia pielęgnacja każdej cery jest niezwykle ważna, ponieważ sprawia, że skóra jest czysta, odświeżona i nie pojawiają się na niej niechciane zmiany, takie jak wągry, pryszcze czy krostki. Niezależnie od wieku czy płci, posiadanie cery z rodzaju tłustych może być prawdziwym wyzwaniem, wymagającym specjalnej uwagi i odpowiednich środków. Osoby, które mają cerę tłustą, bardzo często muszą borykać się z różnymi dolegliwościami skórnymi, dlatego tak istotna w tym przypadku jest zachowanie odpowiedniej pielęgnacji. W poniższym artykule dowiesz się, jakie dokładnie cechy ma cera tłusta oraz jaka pielęgnacja jest najlepsza dla tego rodzaju skóry. Jeśli więc jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie cechy ma cera tłusta?

Cera tłusta, podobnie, jak sucha, czy mieszana, ma swoje charakterystyczne cechy, które pozwalają nam ją odróżnić od innych. Co ją cechuje?

 • Nadmierna produkcja sebum – cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe skóry. Sebum to naturalny olej wytwarzany przez gruczoły łojowe, który ma za zadanie nawilżać i chronić skórę. Jednakże, gdy produkcja sebum jest nadmierna, prowadzi to do nadmiernego natłuszczenia skóry, co objawia się tłustym wyglądem i błyszczeniem się skóry. Nadmiar sebum może również prowadzić do innych problemów skórnych, takich jak trądzik, zaskórniki i inne niedoskonałości.
 • Rozszerzone pory – cera tłusta bardzo często cechuje się także rozszerzonymi porami skóry. Pory to ujścia mieszków włosowych, które widoczne są w skórze jako mikroskopijne dziurki. Zapychają się one poprzez nadmierną produkcję sebum i to właśnie wtedy stają się one rozszerzone i bardziej widoczne. Rozszerzone pory można w szczególności zauważyć na obszarach skóry, gdzie gruczoły łojowe są bardziej aktywne, np. w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie oraz częściowo na policzkach. Rozszerzone pory mogą być również skutkiem nagromadzenia się zanieczyszczeń, martwego naskórka i resztek makijażu w porach. Z tego też powodu odpowiednia pielęgnacja w przypadku cery tłustej jest jeszcze bardziej wskazana.
 • Skłonność do trądziku – niestety, ale to właśnie cera tłusta ma tendencję do pojawiania się trądziku. Spowodowane jest to nadmierną produkcją sebum, co sprzyja zatykaniu porów skóry, a to z kolei sprawia, że rozwija się trądzik. Takie zmiany mogą być różne, np. mieć postać zaskórników, krostek, grudek czy stanów zapalnych.
 • Błyszczenie się skóry – jedną z bardziej widocznych cech cery tłustej jest to, że skóra na twarzy bardzo się błyszczy. Jest to widoczne zwłaszcza w strefie „T”, która obejmuje czoło, nos, brodę i policzki. Skóra jest połyskująca i tłusta z powodu nadmiernego wydzielania się sebum, które jest przyczyną także innych dolegliwości skórnych, które opisaliśmy wyżej.
 • Trudności w utrzymaniu makijażu – cera tłusta charakteryzuje się także tym, że bardzo trudno jest na niej utrzymać makijaż. Spowodowane jest to poprzez nadmierną produkcję sebum, co sprawia, że skóra jest bardziej oleista, co może prowadzić do rozmywania i ścierania się makijażu.

Jak dobrze dbać o cerę tłustą?Powyższe cechy cery tłustej występują w prawie każdym przypadku takiej skóry, jednak pamiętaj, że każda twarz jest inna, więc ta zasada nie będzie miała miejsca zawsze.

Jak dobrze dbać o cerę tłustą?

Odpowiednie dbanie o problematyczną cerę tłustą wymaga od jej posiadacza dobrej rutyny pielęgnacyjnej, która pomoże przede wszystkim w kontrolowaniu nadmiernego wydzielania sebum. Powinna ona także pomagać w zapobieganiu zatykania się porów i redukcji problemów skórnych, takich jak trądzik. O czym dokładnie powinieneś pamiętać w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej, jeśli masz cerę tłustą?

 • Regularne oczyszczanie – dokładnie oczyszczaj swoją cerę codzienne rano oraz wieczorem, ponieważ jest to kluczowy element pielęgnacji skóry tłustej. Wybierz do tego celu delikatny żel lub piankę do mycia, która dobrze usunie nadmiar sebum, zanieczyszczania oraz resztki makijażu, które mogą pozostawać na Twojej twarzy. Bardzo ważne jest to, aby kosmetyk myjący nie wysuszał nadmiernie cery.
 • Stosowanie toniku lub hydrolatu – bardzo istotnym elementem dbania o cerę tłustą, jest codzienne stosowanie toniku lub hydrolatu, który przywróci poprawne pH skóry. Może on także pomóc w kontrolowaniu nadmiernego wydzielania sebum oraz zmniejszyć widoczność porów, co dla wielu osób jest bardzo ważne.
 • Nawilżanie – wiele osób uważa, że cery tłustej nie należy dodatkowo nawilżać poprzez nakładanie na skórę kremów, jednak jest to mit. Wybierz lekki krem nawilżający i delikatnie wklepuj go w cerę codziennie rano oraz wieczorem po dokładnym jej oczyszczeniu.
 • Stosowanie produktów przeciwtrądzikowych – produkty przeznaczone do skóry trądzikowej zazwyczaj mają takie działanie, którego celem jest zmniejszenie wydzielania sebum. Dlatego też stosuj kosmetyki zawierające kwas salicylowy oraz kwas glikolowy, które mogą okazać się bardzo pomocne w codziennej walce z tłustą cerą.
 • Regularne stosowanie maseczek oczyszczających – co kilka dni stosuj różne maseczki, które mają oczyścić Twoją skórę. Najlepiej sprawdzą się takie zawierające glinkę lub węgiel aktywny. Pomogą Ci one zebrać nadmiar sebum oraz dobrze oczyszczą twarz.
 • Regularne czyszczenie pędzli do makijażu – jeśli codziennie wykonujesz na swojej twarzy makijaż, to zapewnij sobie odpowiednią higienę tego procesu poprzez regularne mycie pędzli oraz gąbeczki, której używasz. To pozwoli zapobiec pojawianiu się infekcji poprzez zanieczyszczenie cery.
 • Zdrowy styl życia – pamiętaj, że o zdrowy wygląd cery, niezależnie od jej typu, należy także zadbać od środka. Stosuj zbilansowaną dietę bogatą w świeże owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze oraz regularnie uprawiaj jakiś sport. Unikaj też stresu, który może negatywnie wpływać na stan cery.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak odpowiednio dbać o cerę tłustą. Jeśli jesteś jej posiadaczem, to pamiętaj także o zadbaniu o dobrej jakości sen, który może zapewnić Ci materac wykonany z dobrych materiałów. Dlatego sprawdź koniecznie, jakie są rodzaje materaców, jeśli podzielimy je ze względu na konstrukcję i surowce, z których zostały wykonane. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy wygląd skóry jest również uzależniony od ilości i przede wszystkim od jakości. Swoje nowe łóżko możesz kupić zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych znajdujących się między innymi w mieście Jastrzębie Zdrój. Serdecznie zapraszamy!