Dla niektórych to coś, bez czego nie mogą żyć, dla innych to tylko zdolność, którą rzadko używają. Jak to jest w przypadku kreatywności – czy rzeczywiście warto ją rozwijać? Oczywiście, że tak! Co więcej, powinniśmy zacząć robić to jak najwcześniej – już w dzieciństwie dajmy ponieść się wyobraźni i innowacyjności. Poznaj zajęcia, dzięki którym możesz pomóc swojemu dziecku w pogłębianiu tej umiejętności!
Dlaczego warto rozwijać kreatywność u dzieci?
Mimo tego, co może nam się wydawać, kreatywność to coś, co posiada każdy z nas. Nie u wszystkich umiejętność wykorzystywania kreatywności i wyobraźni jest rozwinięta na tym samym poziomie. Dużą rolę odgrywają też predyspozycje – jedni naturalnie wyobrażają sobie nawet trudno zrozumiałe rzeczy i z łatwością wpadają na niebanalne pomysły, podczas gdy inni mają bardziej analityczny umysł, który pozwala im zarządzać sprawdzonymi, jasnymi faktami. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku dzieci, u których te zdolności dopiero się kształtują, powinniśmy wspierać ich rozwój. Okazuje się bowiem, że kreatywność to cecha, która może znacznie im pomóc, również na samym początku ich życia.
Dzięki kreatywności dzieci łatwiej mogą poradzić sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Wypełnia ich większa ciekawość do świata, dzięki której chętniej próbują nowych rzeczy i szybciej uczą się rozwiązania problemów. Takie dzieci cechują się pewnością, która może zostać z nimi w późniejszych latach życia. Kreatywność wspiera również otwartość i odwagę, które są bardzo istotnymi cechami. Ułatwiają bowiem kontakty międzyludzkie, współpracę, niezależność. Co więcej, rozwijając kreatywność, maluchy ćwiczą też swoją inteligencję, empatię czy motorykę. Wynika to z tego, że wykorzystanie wyobraźni wcale nie musi wiązać się jedynie z pracami plastycznymi – dzieci mogą potęgować swoją kreatywność w codziennych sytuacjach, na przykład poprzez zabawy czy odkrywania domu. Miejmy na uwadze, że obecnie kreatywność to jedna z chętnie poszukiwanych właściwości na rynku pracy. Należy do kompetencji przyszłości, które z każdym rokiem stają się coraz ważniejsze. Jeśli już w dzieciństwie rozwiniemy tę umiejętność, będziemy mieli lepszy start w przyszłości. Pamiętajmy, że wyćwiczona wyobraźnia to nie tylko coś, co przyda nam się wyłącznie podczas tworzenia opowiadań czy historii. Więcej informacji na temat roli kreatywności, a także innych czynników, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze życie, odnajdziemy na stronie https://lifestyleonline.pl/.
Kiedy powinniśmy zadbać o kreatywność dziecka?
Dzieciństwo to kluczowy okres, podczas którego powinniśmy skutecznie wspierać rozwój zdolności twórczych dziecka. Warto zadbać o to już na samym początku, ponieważ okazuje się, że na to, czy nasza pociecha w przyszłości będzie umiała wykorzystywać swoją kreatywność, możemy wpłynąć mniej więcej do 5-6 roku życia. To najbardziej intensywny czas, w którym młody człowiek zbiera zestaw różnych umiejętności i doświadczeń. Jeśli wtedy będziemy angażować dziecko do kreatywnych zajęć i pozwolimy mu na tworzenie według własnej wyobraźni, w przyszłości chętniej będzie sięgało po twórcze aktywności. Co więcej, nie będzie bało się próbować nowych rzeczy bądź pokazywać swoich dzieł innym. Oprócz kreatywności zaszczepimy w nim również poczucie pewności siebie, dzięki któremu będzie pewny tego, co stworzył.
Kreatywne zajęcia dla dzieci
Wymyślając twórcze zajęcia dla dzieci, rodzice również będą musieli wykazać się kreatywnością. W zasadzie to od naszej postawy głównie zależy, czy dziecko będzie chętne do próbowania nowych rzeczy. Bądźmy otwarci i nie bójmy się błędów czy porażek, a na pewno będzie to mile spędzony czas. Możemy zacząć od czegoś prostego, na przykład od rozmowy – postarajmy się jednak wpleść tam niebanalne i oryginalne pytania, które zmuszą nasze dziecko to nieszablonowego myślenia. Postawmy na takie zagadnienia, które będą miały charakter otwarty i umożliwią podanie różnych, ciekawych rozwiązań. Na pewno sprawdzi się to u dzieci, które lubią dużo mówić. Oprócz tego możemy pobawić się w tworzenie historii, dokańczania pytań w stylu “co by było, gdyby…?” czy podawanie skojarzeń. Kolejną ważną kwestią, o jakiej nie powinniśmy zapominać, jest nie popadanie w schematy – to coś, czego należy się wystrzegać. Dlatego nie bójmy się zmieniać i wprowadzać nowości. Jednego dnia możemy na przykład odłożyć na bok standardowe farby i pędzle, a zamiast tego wykorzystać kolorowe gąbki do stworzenia obrazu. Równie zajmujące mogą być prace z plasteliny czy modeliny – dajemy dziecku samą formę, a ono samo decyduje, jaki kształt stworzy.
Warto przy okazji rozwijać muzyczne zdolności naszej pociechy. Możemy ustalić, że zagramy piosenkę, którą jednak należy wykonać na nieoczywistym instrumencie – zdziwimy się, gdy zobaczymy, co nasze dzieci wykorzystają do tworzenia muzyki! Wspólnie możemy też sięgnąć po łyżki, którymi zainicjujemy własną melodię. Na wyobraźnię dziecka wpłynie pozytywnie odwiedzanie nowych, interesujących miejsc. Wizyty w muzeum czy domu kultury powinny być obowiązkowe – tam młody człowiek z pierwszej ręki będzie mógł zaczerpnąć trochę kultury czy sztuki i odnaleźć liczne inspiracje.
Jak wspomóc rozwijanie nowych umiejętności u dzieci?
Znacznie chętniej damy ponieść się wyobraźni, jeśli będziemy czuli się dobrze i komfortowo. Warto w pierwszej kolejności zadbać o te potrzeby, aby potem w pełni cieszyć się twórczymi zajęciami. Dopilnujmy, aby nasze dziecko było zadowolone i szczęśliwe. Możemy to zrobić poprzez zainwestowanie w odpowiedni materac, na którym nasze dziecko będzie mogło się swobodnie odprężyć. To w końcu od niego zależy, jak będziemy się wysypiać i czy na następny dzień będzie towarzyszyło nam dobre samopoczucie. Produkt taki jak https://hilding.pl/produkt/materace-mlodziezowe/hilding-funky/ to idealne rozwiązanie dla młodszych i starszych dzieci. Dopasowuje się do ich ciała i gwarantuje wysoki komfort. Jeśli będzie zależało nam na tym, aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość wypoczynku naszej pociechy, skorzystajmy ze strony http://abcsnu.pl/, na której odnajdziemy inne artykuły sypialniane.
Nie ma wątpliwości, że rozwój kreatywności to coś, co przyniesie nam wiele korzyści. Bycie kreatywnym i pomysłowym pomoże nam w szkole, w pracy, a także w codziennym życiu. Z tego względu warto zadbać o to, aby i nasze dzieci również zaczęły ćwiczyć tę umiejętność. Możemy to robić na różne ciekawe, zajmujące sposoby, które zdecydowanie przypadną im do gustu!