Większość z nas przekonała się, że jedzenie dużych posiłków przed snem nie jest dobrym pomysłem. Może to znacznie wpłynąć na nasz sen. Czasem jednak nasz styl życia jest na tyle specyficzny, że kolację jemy późną porą. Co wtedy zrobić? Jakich posiłków powinniśmy unikać przed snem? 

Dlaczego jedzenie przed snem jest szkodliwe?

Zanim zdecydujemy się na duży posiłek przed snem, dowiedzmy się, dlaczego jedzenie przed snem może być szkodliwe. Wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz jakość naszego snu.

Jeśli zjemy coś przed zaśnięciem, nie dajemy naszemu organizmowi wystarczająco czasu, aby to przetrawił. Kładąc się spać z pełnym żołądkiem, narażamy się na ból brzucha i trudności ze snem. Będziemy musieli mierzyć się z poczuciem ciężkości, które bez wątpienia wprawi nas w spory dyskomfort. Odbieramy naszemu ciału szansę na wypoczynek, dając mu kolejne zadanie, jakim jest strawienie kolacji.

Dlaczego lepiej unikać jedzenia przed snem?O której godzinie jeść kolację?

To, że jedzenie przed snem może być niezdrowe, nie oznacza, że mamy całkiem zrezygnować z pożywienia. Niejedzenie może mieć tak samo negatywny efekt jak przejadanie się. Jeśli odpuścimy sobie posiłek, w nocy będzie doskwierał nam głód, który również wywoła w nas dyskomfort. To ponadto zwiększa prawdopodobieństwo tego, że w nocy się obudzimy, aby coś podjeść.

Optymalna pora na jedzenie kolacji waha się od 2 do 3 godzin przed planowanym pójściem spać. To idealny czas na to, by organizm mógł strawić spożyty posiłek. Dzięki temu położymy się spać ani bez uczucia ciężkości, ani głodu.

Co można jeść przed snem?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, kiedy jemy, ale również co. Koniecznie należy unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych oraz smażonych – one sprawią, że będziemy się źle czuć. Zrezygnujmy też z dużej ilości jedzenia – wieczorem lepiej zjeść mniej.

Postawmy na delikatne, lekkostrawne posiłki, które nas odżywią, ale nie spowodują uczucia ciężkości. Pamiętajmy, że nasza dieta przez cały dzień powinna być zbilansowana – tylko to zapewni nam dobre samopoczucie.

Jak ograniczyć nocne podjadanie? 

Nocne podjadanie to bardzo niekorzystny zwyczaj. Może wynikać z różnych aspektów – uczucia głodu, złych nawyków żywieniowych lub nawet stresu. Aby mu zapobiec, powinniśmy zadbać o odpowiednie żywienie. Ograniczmy spożywanie zbyt dużych posiłków przed snem, ale nie rezygnujmy całkowicie z jedzenia.

Istotną kwestią jest zapewnienie sobie odpowiedniej powierzchni do spania. Jeśli nasz materac będzie komfortowy i dopasowany do naszych potrzeb, zmniejsza się prawdopodobieństwo budzenia się w nocy. Może to również ograniczyć nasze nocne podjadanie. Miękki, wygodny materac z pewnością pomoże nam poprawić komfort naszego snu. Zadbajmy również o pozostałe elementy w naszej sypialni – dobra kołdra z pierza zapewni nam ciepło podczas chłodnych nocy. Prześcieradło, na którym śpimy, też powinno być starannie przez nas wybrane. Zamiast decydować się na proste, białe modele, postawmy na kolorowe prześcieradła.

Warto zadbać o to, jak się odżywiamy. To kluczowa kwestia w naszym życiu – to jedzenie daje nam energię i zasila nasz organizm. Nie pozwólmy, aby stało się dla nas niezdrowe – wieczorem zrezygnujmy z ciężkich potraw i staramy się nie podjadać w nocy. W ten sposób na pewno będziemy się czuli zdrowsi, a do tego poprawimy komfort naszego snu!