W życiu mamy kilka, a nawet kilkanaście czynności, które wykonujemy regularnie, tzn. codziennie lub raz w tygodniu, miesiącu czy roku. Mają one charakter zawodowy lub prywatny, najczęściej związany z obowiązkami oraz naszymi zainteresowaniami. Jednak do powtarzanych czynności zalicza się również sen – w końcu codziennie kładziemy się do łóżka i wstajemy. Zatem, dlaczego zdrowy sen jest ważny oraz czym jest higiena snu?

Zdrowy sen a higiena snu

W dzisiejszych czasach coraz więcej się mówi o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Prawidłowe wysypianie się pozwala nam na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także poprawia:

 • metabolizm,
 • odporność,
 • zdolności poznawcze,
 • kondycję fizyczną,
 • kondycję psychiczną.

Niestety, wyróżnia się wiele czynników, które wpływają zarówno negatywnie, jak i pozytywnie na jego jakość oraz długość. Są one regulowane przez higienę snu. A czy, ona dokładnie jest?

Higiena snu - na czym polega?Jakie zasady uwzględnia higiena snu?

Higiena snu określa konkretne normy oraz zachowania, które wdrożone w codzienne życie, są w stanie korzystnie wpłynąć na jakość i długość naszego snu. Oznacza to, że do podstawowych zasad higieny snu zalicza się:

 • odpowiednio skomponowana dieta,
 • spożywanie lekkostrawnej kolacji,
 • unikanie w godzinach wieczornych kawy, alkoholu i papierosów,
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • unikanie drzemek w ciągu dnia,
 • ustalenie stałej godziny na wstawanie i pójście spać,
 • wyposażenia swojej sypialni w komfortowe łóżko.

Komfortowe łóżko – czyli jakie?

Wyposażenie swojej sypialni w komfortowe łóżko to jedna z podstawowych zasad higieny snu. W końcu, jak mówi przysłowie dosłownie i w przenośni – “jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Z uwagi na to, już dziś warto postawić na cztery najważniejsze elementy odpowiednio skomponowanego łóżka.

Po pierwsze – materac

Pierwszym, a zarazem najważniejszym aspektem zdrowego wypoczynku jest materac. Produkt ten poprzez unikalną budowę oraz właściwości, korzystnie wpływa na jakość naszego snu. Odpowiada za to niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznego kształtu ciała użytkownika. W ten sposób może prawidłowo wspierać kręgosłup oraz sylwetkę, umożliwiając właściwą regenerację mięśni.

Po drugie – kołdra

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie snu nasze funkcji fizjologiczne ulegają spowolnieniu. Przez to jesteśmy narażenie na znaczną utratę ciepła, a tym samym zmarzniecie. Wyposażenie swojego łóżka w wysokiej jakości kołdrę, gwarantuje prawidłowy komfort termicznym. Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju modele, do których zalicza się kołdra z włókna alpaki, puchu gęsi czy pierza kaczego. Dostępne są również produkty syntetyczne, w których zastosowano włókna silikonowe lub poliestrowe.

Po trzecie – poduszka

Poduszka do spania to nieodłączny element komfortowego, a zarazem zdrowego snu. Jest to spowodowane tym, że w dużej mierze odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, głowy czy też barków. W ten sposób korzystnie wpływa na właściwą regenerację górnych partii ciała. Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju modele, które między sobą różnią się m.in. rodzajem wypełnienia.

Po czwarte – pościel

Pościel obejmuje trzy konkretne kwestie, do których zalicza się wysokiej jakości poszewka na poduszkę, kołdrę oraz prześcieradło. Są one dostępne w różnych gamach kolorystycznych oraz z uwzględnieniem naturalnych materiałów. Zarówno do sypialni dziecięcej, jak i osoby starszej świetnie sprawdzi się prześcieradło z gumką lniane, które nie roluje się w czasie snu.

Statystycznie, każdy z nas na sen przeznacza aż ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto czas ten przeznaczyć na zdrowy sen, który korzystnie wpływa na nasze ciało oraz umysł.