Człowiek od lat obcował ze zwierzętami. Za domowych pupili uważa się przeważnie psy, koty, chomiki czy świnki morskie. Jednak oprócz nich, od wieków towarzyszyły nam konie. Wiele wieków temu pomagały uprawiać rolnictwo i umożliwiały przetransportowanie się. Obecnie z końmi spędzamy wolny czas na łonie natury lub przekraczamy granice możliwości w czasie zawodów jeździeckich. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą nam również zachować równowagę w życiu oraz poprawić stan zdrowia?
Czym jest hipoterapia?
Określenie hipoterapia wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów – “hippos”, czyli koń i “therapeia”, oznaczającego terapię. Stanowi jedną z metod rehabilitacji ruchowej, a jej podstawowym elementem jest kontakt z koniem. Działa na wiele sposobów, w tym oddziałuje w tym samym czasie sensorycznie, psychoruchowo, psychomotorycznie, społecznie i psychicznie. A dlaczego warto zainteresować się hipoterapią? Otóż do głównych celów zaliczyć tutaj można:
- normalizację napięcia mięśni spastycznych m.in. u dzieci wiotkich,
- wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha,
- poprawę kontroli głowy i tułowia,
- kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych,
- zapoznanie się ze stereotypem chodu ludzkiego,
- poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- ćwiczenia orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej,
- trening zmysłu równowagi.
Hipoterapia sprawdza się w wielu sferach. A z czym konkretnie się to wiąże?
Na czym polega hipoterapia w konkretnych sferach?
Hipoterapia pozwala nam oraz naszym bliskim pracować w kilku ważnych sferach. Przede wszystkim uwzględnia się tutaj kwestie fizyczne. Jazda konna, a także wszystkie wykonywane ćwiczenia na koniu czy czynności wykonywane wokół zwierzęcia pozwalają na wzmocnienie mięśni. Umożliwia to także wypracowanie reakcji równoważnych czy poprawienie orientacji w przestrzeni. Działania aktywizujące do pracy cały organizm, pozwalają także hamowanie patologicznych przetrwałych odruchów postawu czy poprawienie symetrii postawy ciała. Oprócz tego nie możemy zapominajmy o:
- sferze emocjonalno-motywacyjnej, umożliwiającej pracę nad poprawą samooceny, polepszenie kondycji psychicznej czy wypracowanie wielu przydatnych w życiu cech, takich jak odpowiedzialność,
- sferze społecznej, która pozwala na umiejętne rozwijanie relacji z otoczeniem, nawiązywaniem nowych znajomości czy motywuje do udziału w różnych zajęciach – nie tylko tych związanych z końmi
Dlaczego warto zainteresować się hipoterapią?
Hipoterapia umożliwia rozwój mięśni i ogólną poprawę postawy. Przekłada się również na spokojny sen, w czasie którego nasze ciało się regeneruje. Dodatkowo pomóc w tym mogą materace nawierzchniowe: https://sleepinghouse.pl/21-materace-nawierzchniowe, zwiększające komfort snu. Jednak sama hipoterapia również charakteryzuje się licznymi zaletami! Sprawdzi się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a wszystko to z uwagi na fakt, iż:
- poprawia samopoczucie,
- uspokaja i łagodzi reakcje nerwicowe,
- zapobiega przykurczom, co ma korzystny wpływ na mięśnie i stawy,
- przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia,
- stymuluje czucie powierzchniowe,
- pozwala na rozwijanie kontaktów społecznych,
- pozwala na naukę chodzenia poprzez naśladowanie prawidłowego wzorca poruszania się.
Jakie są wskazania do hipoterapii?
Konie to zwierzęta mogące wesprzeć człowieka w wielu przypadkach. Oznacza to, że istnieje wiele wskazań do hipoterapii, w tym:
- mózgowe porażenie dziecięce,
- choroby mięśni,
- autyzm,
- asperger,
- zaburzenia integracji sensorycznej,
- wady postawy,
- zaburzenia równowagi,
- stany po amputacji,
- zespół Downa,
- opóźnienie psychoruchowe,
- patologie społeczne.
Czy są jakieś przeciwwskazania do hipoterapii?
Jazda konna w ramach hipoterapii oraz inne czynności związane m.in. z ćwiczeniami czy obowiązkami wykonywanymi w stajni nie są dla każdego. Ich stopień oraz intensywność zależy od rodzaju schorzenia, na jakie cierpimy oraz wielu innych kwestii. Oznacza to, że do podstawowych przeciwwskazań do korzystania z tej formy leczenia zalicza się:
- schorzenia neurologiczne,
- uczulenie na sierść, zapach czy pot konia,
- schorzenia okulistyczne,
- brak kontroli głowy w rozwoju motorycznym,
- głęboka niepełnosprawność umysłowa,
- padaczka,
- utrwalone deformacje i zniekształcenia.
Hipoterapia jest niezwykle pomocna – zarówno w przypadku dzieci, jak i seniorów. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na zaburzenia fizyczne, psychiczne, a także emocjonalne czy społeczne. Zatem, dlaczego by z niej nie skorzystać, nawet w celu relaksacji i połączenia się z naturą?
Przeczytaj także: Wygodne łóżko – postaw na materac 90×200! Oto ranking 9 najlepszych produktów