Ceny poszczególnych materacy znacząco się od siebie różnią. Różnice są niebagatelne, bo sięgają czasem nawet kilku tysięcy złotych. Zobacz, co wpływa na cenę materaca i gdzie kupić dobry materac w Jastrzębiu-Zdroju.

Co wpływa na cenę materaca?

Różnice w cenach materacy wynikają wprost z ich jakości. Ta z kolei jest wypadkową poszczególnych składowych materaca: rozmiaru, grubości, wypełnienia i pokrowca. Niskiej jakości komponenty dadzą materac tańszy, ale też jego żywotność będzie krótsza. Nie warto oszczędzać na materacach, ale też niekoniecznie trzeba przepłacać. Zobacz, po czym poznać dobry materac.

Rozmiar materaca powinien być dopasowany do gabarytów jego właściciela. Najkrótsze są materace młodzieżowe, bo mają tylko 180 cm. Mogą na nich spać osoby dorosłe, ale tylko pod warunkiem, że są niskie i mało ważą. Jednak lepszym wyborem jest dorosły materac. Najmniejszy rozmiar to 80X200, ale trudno o wygodę w jego przypadku. Dla większości osób będzie za wąski. Taki rozmiar warto brać pod uwagę, jeśli chcemy kupić dwa materace w tym rozmiarze, ale różniące się twardością i wypełnieniem.
Teoretycznie im większy materac, tym droższy. To prawda, ale tylko pod warunkiem, że porównujemy materace tego samego rodzaju. Rozmiar nie jest jedynym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę.

Grubość materaca powinna być traktowana podobnie jak rozmiar. Jest ważna, ale nie najważniejsza. Najczęściej grube materace są droższe, ale wynika to po prostu z ich lepszej jakości, np. większej liczby warstw pianki lub połączenia pianki i sprężyn w materacach hybrydowych.

Ile kosztuje dobry materac? Co wpływa na cenę materaca? Gdzie kupić dobry materac w Jastrzębiu-Zdroju?Wypełnienie materaca to jego najważniejsza cecha i to ona ma decydujący wpływ na cenę. Na podstawie wypełnienia dzieli się materace na sprężynowe i piankowe. Ogólnie rzecz ujmując, sprężynowe są tańsze. Szczegółowo podział wypełnień materacy wygląda następująco:
– materace piankowe dzielą się na te z pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej lub pianki lateksowej,
– materace sprężynowe dzielą się na materace bonellowe i kieszeniowe.

Materace bonellowe mają sprężyny połączone ze sobą, co niestety ujemnie wpływa na wygodę. Ruch jest przenoszony przez kolejne sprężyny. Jeśli kupimy dwuosobowy materac bonellowy, jedna osoba będzie czuła najmniejszy ruch drugiej.
W materacach kieszeniowych sprężyny nie są ze sobą połączone. Każda znajduje się w osobnej kieszeni, stąd też nazwa materaca. Nacisk odbywa się punktowo, ruch nie jest przenoszony.

Materace piankowe uważane są za bardzo wygodne i dobrze podpierające kręgosłup. Zapewniają jego fizjologiczne ułożenie w czasie snu. Ich cena zależy od rodzaju i gęstości pianki. Ta gęstsza kosztuje więcej, ale jest wygodniejsza i trwalsza.

Pokrowiec, który kryje wypełnienie materaca to ostatni, ale także ważny czynnik wpływający na jego cenę. Klasyczne pokrowce są tańsze od nieprzemakalnych lub antyalergicznych.

Panuje błędne przekonanie, że na cenę materaca wpływa to, gdzie go kupujemy. Ponoć są tańsze i droższe regiony Polski. To nie jest prawda. Ceny takich samych materacy utrzymywane są na podobnym poziomie i nie ma znaczenia, czy dokonujemy zakupów wrJastrzębiu-Zdroju, czy w Gdańsku. Ewentualne Różnice wynikają z jakości poszczególnych produktów. W razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do internetu i porównać ceny, a nawet kupić materac online. To dobre rozwiązanie, bo zdejmuje z głowy problem transportu. Materac „przyjedzie” prosto do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Dobre materace mają prawo różnić się cenami z prostego powodu – nie istnieje jeden dobry materac dla wszystkich. Różnice w wyborze wynikają z różnych potrzeb, jednak można spróbować znaleźć pewne charakterystyczne cechy klientów i na tej podstawie wybrać dla nich dobre materace. W ustaleniu cen pomoże nam marka Hilding.

Materac małżeński – duży i wygodny, to jego podstawowe cechy. Jeśli dwie osoby są podobnego wzrostu i wagi, nie będą miały problemu z wyborem materaca. Mogą kupić np. materac sprężynowy Hilding Step za około 700 zł lub piankowy Hilding Conga za nieco ponad 2500 zł. Różnica w cenie spora, ale w jakości spania też.
Jeśli jednak dwie osoby mają znacząco różną wagę, pozostają im dwa wyjścia – mogą kupić dwa pojedyncze materace lub postawić na materac hybrydowy, który jest połączeniem materaca sprężynowego z piankowym. Materac hybrydowy Hilding Electro kosztuje nieco ponad 4000 zł.
Przy kupowaniu dwóch pojedynczych materacy warto zadbać, by miały tę samą wysokość.

Materac pojedynczy – dla dwóch osób można kupić dwa materace w rozmiarze 80×200, dla jednej zdecydowanie lepiej kupić szerszy materac 120×200. Ceny takich materacy są dość zróżnicowane, za materac sprężynowy Hilding Pasodoble zapłacimy blisko 1600 zł, za materac piankowy z pianki wysokoelastycznej Hilding Boogie trochę ponad 3000 zł, za materac lateksowy Hilding Melody 2000 zł.

Materac młodzieżowy Hilding Funky kosztuje około 700 zł. To materac piankowy, dostosowany do potrzeb nastolatka, który stale rośnie. Kiedy jego waga i wzrost ustabilizują się, materac młodzieżowy trzeba będzie wymienić na dorosły.

Materac dla osoby z alergiami będzie kosztował około 2000 zł. Najlepiej sprawdzi się wspomniany wcześniej materac z pianki lateksowej Hilding Melody. Trzeba koniecznie dobrać do niego antyalergiczny pokrowiec.

Materac dla osób z chorobami reumatycznymi powinien być oznaczony jako wyrób medyczny. Świadczy to o jego wysokiej jakości, a przy okazji jego cena nie będzie wygórowana, ponieważ wyroby medyczne objęte są niższą stawką VAT. Za materac Hilding Rumba zapłacimy około 2500 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Zdarza się czasem, że dwa wydawałoby się identyczne materace, ale pochodzące od innych producentów mają bardzo różne ceny. Czy to znaczy, że płacimy za markę? Pośrednio można tak powiedzieć, ale tylko pośrednio.

Są dwie rzeczy, które świadczą o marce i mogą podnieść cenę materaca. Pierwsza to certyfikaty świadczące o jakości, drugi to długość gwarancji. Uzyskanie certyfikatu wymaga wytężonej pracy i nakładów finansowych. Każdy materac musi przejść bardzo skomplikowane i rygorystyczne testy. Jeśli przejdzie je pozytywnie, niezależna jednostka badawcza nada mu odpowiedni certyfikat.
Długość gwarancji natomiast świadczy o tym, w jakim stopniu producent jest pewny swojego produktu. Marka Hilding jako jedna z niewielu na rynku udziela aż 15 lat gwarancji na wkład materaca. Oznacza to, że w tym czasie materac nie straci swoich właściwości. Im dłuższa gwarancja, tym wyższa cena. W zamian otrzymujemy pewność, że kupujemy produkt z najwyższej półki.