Po czym poznać dobry materac? Nie tylko po cenie, chociaż można ją potraktować jako wskazówkę. Zobacz, co wpływa na cenę materaca i gdzie kupić dobry materac w Jastrzębiu-Zdroju.

Co wpływa na cenę materaca?

Koszt materaca to wypadkowa wielu czynników i nie można ich brać pod uwagę pojedynczo. Pod uwagę trzeba wziąć przynajmniej cztery główne cechy: wielkość materaca, grubość, wypełnienie, pokrycie.

Wielkość materaca

Rozmiar materaca jest jedną ze składowych ceny, wbrew pozorom nie najważniejszą. Niemniej nie da się nie zauważyć, że jeśli dwa materace mają to samo wypełnienie i pokrycie, to ten mniejszy będzie tańszy. Natomiast warto pamiętać, że cena podwójnego materaca nie jest dwa razy wyższa niż materaca pojedynczego. Czasem warto pohamować chęć kupienia dwóch pojedynczych materacy w przekonaniu, że to wygodniejsze rozwiązanie do małżeńskiej sypialni i skupić się na innych cechach, np. wypełnieniu.

Wypełnienie materaca

Od czego zależy cena materaca? Ile musimy zapłacić za dobry materac w Jastrzębiu-Zdroju?Niewidoczna, ale najważniejsza część materaca. To od wypełnienia zależy, czy materac będzie dobrze pełnił swoją funkcję i czy np. nada się na łóżko ze stelażem z regulowaną wysokością zagłówka.

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje wypełnień materacy: piankowe i sprężynowe. Te z kolei dzielą się następująco:

– sprężynowe: bonellowe, kieszeniowe, multipocket;

– piankowe: termoelastyczne, wysokoelastyczne, lateksowe.

Wśród materacy sprężynowych najtańsze będą bonellowe, bo też i ten rodzaj wypełnienia trudno uznać za wybitnie komfortowy. To połączone ze sobą sprężyny obłożone i przykryte pianką. Ruch w jednym miejscu przenoszony jest na cały materac. To bardzo niekomfortowe rozwiązanie w dwuosobowym łóżku: kiedy jedna osoba się poruszy, druga poczuje drganie lub kołysanie.

Dużo nowocześniejsze i lepsze są materace kieszeniowe. Tu każda sprężyna schowana jest w osobnej kieszeni, a nacisk na materac ma charakter punktowy. Nie są przenoszone drgania. Multipocket to także materac kieszeniowy, ale o większej liczbie sprężyn. Są one gęsto ułożone.

Materace piankowe mogą składać się z jednej lub kilku warstw pianki. Wystarczą dwie, by w materacu wyodrębnić strefy twardości, które ułatwiają przyjęcie fizjologicznej pozycji w czasie snu. Taki zabieg stosowany jest najczęściej w materacach z pianki wysokoelastycznej. To pianka odporna na zniekształcenia, wraca do pierwotnego kształtu natychmiast, jak tylko właściciel opuści łóżko.

Pianka termoelastyczna, zwana czasem pianką z pamięcią, dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury i niejako zapamiętuje ów kształt. To wygodne i spersonalizowane materace, nie nadają się do gościnnych sypialni. Są wygodne tylko dla osób, które na nich śpią na stałe. Pianka termoelastyczna zapewnia delikatne dogrzewanie ciała od spodu.

Pianka lateksowa na odmianę zapewnia dobrą wentylację i chłodzenie. Poleca się ją osobom, które się w nocy pocą, a także alergikom, bo lateks uważany jest za materiał antyalergiczny. I faktycznie – przewiewny i dobrze odprowadzający wilgoć lateks nie zapewnia warunków do rozwoju alergenów.

Warto wspomnieć jeszcze o wypełnieniu hybrydowym. To połączenie sprężyn kieszeniowych i pianki termo lub wysokoelastycznej. To właśnie wypełnienie hybrydowe będzie najdroższe, ale jakość spania nieporównywalnie bardziej komfortowa.

Grubość materaca

Grubość materaca jest bezpośrednio powiązana z wypełnieniem, hybrydowe zawsze będzie najgrubsze i najdroższe. Natomiast nie powinno się porównywać grubości materacy piankowych i sprężynowych. Z oczywistych względów dwa materace tej samej grubości, ale z różnym wypełnieniem będą miały inną cenę. Dlatego, jeśli chcemy ocenić cenę materaca na podstawie grubości, to tylko w połączeniu z wypełnieniem.

Pokrowiec

Wybierając materac, tak naprawdę patrzymy na pokrowiec, a jednak go nieco lekceważymy. Ważniejsza przy wyborze jest wygoda, twardość, dobre podparcie. To słuszne kryteria, jednak nie powinno się lekceważyć pokrowca, bo to od niego zależy, czy łatwo będzie utrzymać materac w czystości. Przede wszystkim sprawdźmy, czy pokrowiec da się zdjąć. Ponadto warto pamiętać, że pokrowce nieprzemakalne lub antyalergiczne są droższe od klasycznych.

Cena materaca a miejsce zakupu

Nie jest prawdą, że cena zależna jest od regionu kraju, w którym kupujemy materac. Niewielkie różnice mogą zależeć bezpośrednio od sprzedawcy, natomiast nie będą to rażące dysproporcje. Materac kupowany w Jastrzębiu-Zdroju nie będzie ani tańszy, ani droższy od materaca kupowanego w Krakowie albo Gdańsku. Jeśli wydaje nam się, że cena w sklepie stacjonarnym jest wygórowana, warto zajrzeć do sklepu na stronie internetowej. Wielu producentów ma swoje sklepy firmowe w internecie i umożliwia bezpośrednie składanie zamówień. Plusem zakupów online jest dostawa do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę dobrego materaca, podobnie, jak nie da się powiedzieć, ile kosztuje dobry samochód. Dobry materac musi być dopasowany do potrzeb i wymagań użytkownika, a wymagania te z oczywistych powodów mogą być różne. Dlatego też koszt dobrego materaca jest kwestią bardzo indywidualną. Dobre materace piankowe z pianki lateksowej, chociaż obiektywnie są bardzo wysokiej jakości, nie będą pasowały osobie z problemami reumatycznymi, która potrzebuje raczej dogrzania niż chłodzenia.

Można jednak wyodrębnić pewne grupy odbiorców i spróbować znaleźć dla nich dobre materace. Przy analizie posłużymy się materacami marki Hilding.

Materac pojedynczy – powinien być wygodny, dopasowany do wagi i wzrostu osoby, która na nim śpi. Chociaż najmniejsze materace mają 80 cm szerokości, raczej nie będzie to dobry wybór. Na tak wąskim materacu wyśpi się dziecko lub osoba bardzo szczupła. Osobom o średniej wadze i wzroście poleca się materace w rozmiarze 120 lub 140 cm. Rozpiętość cenowa będzie spora, od 1700 zł w przypadku materacy sprężynowych do 2500 w przypadku piankowych.

Materac podwójny – na pewno będzie droższy niż pojedynczy, ale nie tylko rozmiar będzie miał znaczenie. Nie zawsze dwie osoby śpiące razem mają podobną wagę. Jeśli tak jest, można kupić materac sprężynowy Hilding Tango za około 1800 zł lub materac piankowy Hilding Conga za blisko 3000 zł. W przypadku dużych dysproporcji wagowych warto postawić na materac hybrydowy. Za materac Hilding Dance zapłacimy około 4000 zł.

Materac młodzieżowy – piankowy Hilding Funky został zaprojektowany z myślą o młodych użytkownikach. Jego cena jest niewysoka, materac kosztuje około 700 zł. Trzeba jednak pamiętać, że to swego rodzaju materac przejściowy – kupuje się go na kilka lat, gdy nastolatek dorośnie, będzie potrzebował dorosłego materaca.

Materac antyalergiczny – lateksowy z pokrowcem antyalergicznym materac Hilding Melody w rozmiarze 120×200 kosztuje około 2000 zł.
Materac dla osób z problemami kostno-stawowymi – marka Hilding poleca medyczny materac Hilding Rumba za około 2500 zł. Połączenie najlepszych cech pianki termo i wysokoelastycznej pozwoliło stworzyć materac wygodny, ciepły i miękki, co ma duże znaczenie dla osób z chorobami reumatycznymi.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Są dwie rzeczy, które mogą podnieść cenę materaca. Jednak nie powinniśmy ich unikać, wręcz przeciwnie. Te rzeczy to długość gwarancji i certyfikaty.

Certyfikaty nadawane są przez niezależne ośrodki badawcze, a ich uzyskanie wymaga nakładów pracy i finansowych. Materace przechodzą skomplikowane badania, a ich pozytywne wyniki świadczą o wysokiej jakości produktu.

Długość gwarancji na wypełnienie materaca to informacja sugerująca na, ile producent jest pewny swojego produktu. W przypadku marki Hilding długość gwarancji wynosi aż 15 lat. Można więc spać spokojnie.

Jeśli podobał Ci się powyższy artykuł i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę, zapraszamy na bloga na stronie autoryzowanego dystrybutora materacy i łóżek najlepszych polskich marek. Jeśli nie potrzebujecie więcej informacji a, chcielibyście zapewnić sobie zdrowy i wygodny sen, zapraszamy także na zakupy materacy, poduszek, kołder i innych przydatnych w sypialni gadżetów. Zapraszamy – https://sleepinghouse.pl/ – autoryzowany sklep marki Hilding i wielu innych.