Nawyk to pewna automatyzacja naszych działań, która podświadomie wpływa na podejmowane przez nas decyzje w ciągu dnia. Oczywiście nawyki mogą być dobre i złe. Coraz większa część społeczeństwa postanawia zmienić swój styl życia, a w tym wyeliminować swoje złe nawyki i zastąpić je tymi odpowiednimi, które mają pozytywny wpływ między innymi na zdrowie. W rzeczywistości jednak okazuje się, że wyrobienie w sobie dobrych nawyków, a tym bardziej wyzbycie się dotychczasowych nie jest takie łatwe. Jak więc usprawnić ten proces i faktycznie przyczynić się do tego, aby ustalone działania weszły nam w krew? Tego dowiesz się w tym artykule!
Dlaczego nawyki są ważne?
Zanim przejdziemy do odpowiedzenia sobie na pytanie, jak wyrobić w sobie dobre nawyki, warto na początek w ogóle zastanowić się nad tym, dlaczego jest to takie ważne. Decyzje, które podejmujemy każdego dnia, wymagają od naszego mózgu niemałego wysiłku. Automatyzacja pewnych powtarzalnych czynności przyczynia się zatem do oszczędzania cennych zasobów. Przykładowo: ucząc się jazdy samochodem, skupiamy w stu procentach na drodze oraz na tym, aby świadomie wciskać wszystkie pedały oraz wrzucać biegi. Po czasie umiejętności te się pogłębiają, a my zaczynamy całkowicie nieświadomie wykonywać wszystkie te czynności. Podobnie jest w przypadku innych naszych działań. Jednakże nawyki mogą także stać się przyczyną uzależnień oraz nałogów, dlatego też warto starać się unikać powtarzania tych czynności, które nie są korzystne dla naszego zdrowia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie „zaprogramowanie” siebie w taki sposób, aby pielęgnować swoje zdrowie, np. regularne picie wody czy podejmowanie się aktywności fizycznej.
Ustal sobie cel
Aby móc wyrobić w sobie dobry nawyk, najpierw musisz zastanowić się nad tym, co w zasadzie chcesz osiągnąć. Poza tym, aby nawyk mógł szybko wejść w życie, musi być konkretnie sprecyzowany. Samo „picie wody” nie jest dobrze zdefiniowanym pojęciem. Musi być one odpowiednio uszczegółowione, np. „będę pić codziennie szklankę wody po wstaniu z łóżka” czy „wyczyszczę swoje buty po każdym powrocie do domu”. Unikaj więc ogólnych stwierdzeń. Jeśli dobrze zdefiniujesz swój cel, łatwiej będzie Ci go zrealizować.
Zmotywuj się
Kolejnym ważnym elementem jest motywacja, której brakuje sporej liczbie osób dążących do wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Poddają się one zbyt szybko, ponieważ nie widzą sensu w tym, co robią. Dlatego też jeśli chcesz wytworzyć w sobie nawyk, musisz zastanowić się nad tym, z jakiego powodu dążysz do osiągnięcia tego celu. Po co w zasadzie masz poświęcać swoją energię i swój wolny czas na jakieś zmiany? Priorytetem jest właśnie odpowiednia motywacja, nawet jeśli robi się ciężko i kosztuje to nas wiele wyrzeczeń. Samo stwierdzenie „będę pić wodę i dzięki temu będę zdrowy” nie wystarczy. Zastanów się więc głębiej nad korzyściami płynącymi ze zdrowia i sprawnej kondycji. Lepszym sposobem myślenia będzie „będę pić wodę, dzięki czemu moja skóra będzie wyglądać lepiej na stare lata i będę nadal atrakcyjny”.
Ustaw sobie przypomnienie
Początki dla wyrabiania nawyków są zdecydowanie najtrudniejsze. Trudno bowiem wprowadzić pewną zmianę do swojego życia, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z nią zbytnio do czynienia. Dlatego też zdarza się, że pomimo nawet dobrej motywacji zapominamy o naszym nawyku. Jest to oczywiście naturalne i nie należy się od razu zniechęcać! W pierwszych dniach wyrabiania nawyku warto zatem ustawić sobie przypomnienie, przykładowo w telefonie, które nie pozwoli nam o nim zapomnieć. Można otoczyć się także innymi sygnałami sugerującymi wykonanie danej czynności. Jeśli postanowiłeś pić szklankę wody po wstaniu z łóżka, przygotuj ją sobie wieczorem, zanim pójdziesz spać i postaw na stoliku nocnym.
Rób małe kroki
Ważna zasada — nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, gdyż z łatwością możesz spotkać się z niepowodzeniem swoich planów i szybko się zniechęcisz. Na początek zdecyduj się na łatwe i proste w osiągnięciu celu. Jeśli uda Ci się je zrealizować, możesz zrobić krok naprzód. Przykładowo: skoro dotychczas kładłeś się spać około pierwszej w nocy, nie ma szans, że za pierwszym razem zaśniesz o godzinie 22. Spróbuj najpierw położyć się do łóżka po północy. Jeśli w końcu uda Ci się zasnąć, kolejnego dnia możesz przesunąć ten czas o 10 minut szybciej. Natomiast chcąc zadbać o jeszcze wyższy poziom komfortu w trakcie wypoczynku, zdecyduj się na zakup wygodnych materacy zamieszczonych pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl. A może akurat ten produkt spełni Twoje oczekiwania: https://hilding.pl/produkt/materace-wysokoelastyczne/hilding-modern/. Z wygodnym podłożem do snu z pewnością o wiele szybciej zaśniesz! Jeśli jednak nie wiesz, jak dobrać dla siebie odpowiedni model materaca, skorzystaj z porad znajdujących się na tej stronie: https://fantasyheart.pl/.
Zobowiązanie
Próbując wyrobić w sobie nawyk, często się przed samym sobą tłumaczymy: „nie mam czasu”, „są ważniejsze rzeczy”, „a po co mi to”. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto poinformować swoich bliskich o planowanych zmianach. Jeśli nie będziemy realizować postawionego celu, z pewnością dosięgnie nas wstyd, a jest to swego rodzaju najsilniejsza kara dla naszego mózgu. Niech nasi bliscy pytają nas o postępy, abyśmy mogli dumnie przekazać im, że wszystko idzie zgodnie z planem i osiągamy sukcesy. Możesz także przekonać partnera czy przyjaciela do tego, aby razem z Tobą spróbowali wprowadzić do swojego życia dobre nawyki. Taki towarzysz jest niezwykły wsparciem, ale także motywacją. Widząc to, jak sobie on dobrze radzi, z pewnością będziesz chciał mu dorównać. Ten sposób jest nie tylko skuteczny, ale gwarantuje także dobrą zabawę!
Nawyki mogą znacząco ułatwiać nasze codzienne życie. Jeśli chcesz wyrobić w sobie dobry nawyk, nie powinieneś zapominać o konkretnym sformułowaniu celu oraz odpowiedniej motywacji. Poza tym istotna jest także cierpliwość oraz podejmowanie małych kroków. Nie poddawaj się tylko dlatego, że nie wyszło Ci za pierwszym czy drugim razem. Będąc wytrwałym w tym, co robisz, z pewnością osiągniesz sukces!
Materiał partnera sleepmed.pl