Zwierzęta stanowią w wielu domach pełnoprawnych członków rodziny. Przynoszą swoim właścicielom wiele radości, ale jednocześnie wymagają sumiennej opieki i pewnych wyrzeczeń. Jednym z problemów, z którym zmagają się praktycznie wszyscy posiadacze czworonogów, jest wszechobecna sierść. Utrzymanie czystości stanowi często duże wyzwanie. Jak dbać o zwierzęta i dom tak, aby futrzasty pupil nie zostawiał wszędzie swoich włosów?

Pielęgnacja kluczem do sukcesu!

Najważniejsza kwestia dotycząca utrzymania czystości w domu, w którym mieszka pies albo kot to pielęgnacja zwierzaka. Regularne kąpieli i szczotkowanie są niezbędną czynnością, która powinna być wykonywana regularnie. Jakie są najważniejsze zasady, dzięki którym pupile mogą pięknie wyglądać, a jednocześnie gubić jedynie minimalne ilości futerka?

  • Systematyczność — szczotkowanie kotów i psów powinno odbywać się systematycznie. Nie da się jednak jednoznacznie określić częstotliwości, z jaką powinno się wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Należy dostosować ją do potrzeb konkretnego zwierzęcia, które wynikają ze specyfiki danej rasy. Czesanie szpica miniaturowego z pewnością będzie musiało odbywać się częściej niż szczotkowanie jamnika.
  • Odpowiednie kosmetyki — koty i psy z obfitą szatą często wymagają stosowania odpowiednich kosmetyków. Z reguły obowiązkowym etapem pielęgnacji jest nałożenie odżywki na sierść zwierzaka. Poprawia to kondycję włosa, wzmacnia cebulki — a tym samym zmniejsza ilość wypadających włosów. Dodatkowo sierść po prostu lepiej wygląda.
  • Dobra szczotka i grzebień — rodzaj szczotki i grzebienia należy dostosować do długości włosa. Tak zwane szczotki „pudlówki” są przeznaczone dla właścicieli psów długowłosych. Z kolei egzemplarze z miękkim włosiem lub delikatnymi „igiełkami” sprawdzą się w pielęgnacji kotów i psów z krótką i gładką sierścią.
  • Suplementy diety — czasem w celu utrzymania psich lub kocich włosów w dobrym stanie, konieczne jest wprowadzenie do diety suplementacji. Nadmierne linienie może być bowiem skutkiem niedoborów witaminowych. Czasem weterynarze sugerują włączenie do jadłospisu biotyny — z reguły na nieokreślony czas.
  • Częstotliwość kąpieli — od czasu do czasu zwierzak powinien zostać wykąpany. Nie należy jednak przesadzać! Ilość luźnych włosów może się znacznie zwiększyć jeżeli pupil będzie zbyt często gościł pod prysznicem. Dodatkowo stan futra się wtedy widocznie pogorszy. Najczęściej zaleca się kąpiel co kilka miesięcy, jednak to również zależy od potrzeb danej rasy.

Pranie i czyszczenie tekstyliów

Czworonożni domownicy — najlepsze sposoby na pozbycie się sierści!Pierwszym krokiem ku utrzymaniu domu w czystości i ograniczeniu ilości sierści jest pranie i systematyczne czyszczenie mebli oraz tekstyliów. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla wszystkich osób, które zabierają swoje zwierzęta do łóżka. Warto kupić pościel z materiału, który jest nie tylko przyjemny w dotyku, ale łatwo go wyczyścić — więcej w temacie zakupu pościeli przeczytasz tu https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/223_wszystko-co-musisz-wiedziec-o-doborze-poscieli-do-lozka. Przed praniem można używać specjalnych rolek do zbierania sierści, a później włączać specjalny program usuwający włosy. Wraz z tekstyliami można też wrzucić do pralki kulki zbierające sierść. Dobrym pomysłem będzie stosowanie pokrowców na kanapę — zdecydowanie prostsze będzie jego zdjęcie i wypranie, niż czyszczenie tapicerki. Z kolei w sypialni powinny znaleźć się materace i poduszki z rozpinanym pokrowcem.

Jak efektywnie odkurzać i zamiatać?

Aby odkurzanie było proste i efektywne, warto kupić odkurzacz przystosowany do usuwania zwierzęcej sierści. Takie urządzenia można znaleźć w asortymencie różnych firm — większość z nich posiada specyficzne szczotki lub dysze i to dzięki nim włosy są bardzo szybko usuwane z różnorodnych powierzchni. Ważna jest też regularność. Im rzadsze sprzątanie, tym większe problemy z pozbywaniem się sierści. Warto też zamiatać i odkurzać bardzo dokładnie. Dywany, sofy i podłogi to jedno. Jednak wiele osób pomija ukryte zakamarki, a to właśnie tam włosy lubią się gromadzić najbardziej. Niektóre powierzchnie zdecydowanie lepiej będzie myć niż odkurzać. Użycie dobrego płynu do czyszczenia podłóg w połączeniu z mopem z mikrofibry, może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Produkty do zwalczania sierści

Zakup specjalistycznych produktów do zwalczania sierści może okazać się doskonałym pomysłem. Jednym z popularnych akcesoriów są m.in. specjalne rękawice, których powierzchnię stanowią mikrowłókna i gumowa powłoka. Można używać ich nie tylko w celu czyszczenia ubrań z sierści, ale również podczas sprzątania. Doskonale poradzą sobie z pozbyciem się włosów pupila z kanapy czy łóżka. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zakup odkurzacza piorącego. Stosowany ze specjalistycznym detergentem dedykowanym właścicielom zwierzaków, z pewnością usunie sierść skuteczniej niż miotła lub tradycyjny odkurzacz.

Odpowiednie wyposażenie domu

Aby linienie zwierząt nie było nadmiernie uciążliwe, dom powinien zostać dobrze wyposażony. Pierwsza kwestia to materiał, z którego wykonane są meble. Przed zakupem kanapy czy łóżka warto się upewnić, czy tkaniny nie będą nadmiernie przyciągały włosia. Proces sprzątania ułatwi też wyposażenie się w akcesoria sypialniane, które posiadają zdejmowany pokrowiec — takie, jak m.in. materace dostępne na stronie https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200. Należy także zastanowić się nad zakupem dywanów — z pewnością ich czyszczenie nie będzie należało do najprostszych. Jednak jeśli muszą znaleźć się w jakimś pomieszczeniu, warto wybierać egzemplarze z krótkim włosiem. Duże znaczenie może mieć również stworzenie specjalnego kącika dla pupila. Jeśli polubi przebywanie w tym miejscu i będzie wybierał swoje legowisko zamiast kanapy — proces utrzymania czystości w domu stanie się zdecydowanie łatwiejszy!

Jeśli posiadasz czworonoga, który gubi ogromne ilości sierści, zainspiruj się powyższymi poradami. Dzięki nim z pewnością odszukasz idealną metodę, która ułatwi Ci proces sprzątania.