Każdy z nas ma coś, czego się obawia. Bycie dorosłym nie oznacza, że pozbywamy się wszelkich lęków. Wręcz przeciwnie, ponieważ do końca życia pozostają częścią naszej codzienności. Jedną z takich części może być lęk przed ciemnością. Czy istnieje szansa, aby sobie z nim poradzić? Dowiedz się więcej!
Czym jest nyktofobia?
Lęk przed ciemnością to bez wątpienia coś nam dobrze znanego. Nie ma wątpliwości, że w dzieciństwie każdy choć raz nie mógł zasnąć, ponieważ wydawało mu się, że w ciemnym pokoju zobaczył coś niepokojącego. W przypadku dzieci taka sytuacja jest czymś zupełnie normalnym i nie wymaga poważnej interwencji. Jeśli jednak to dorosły doświadcza podobnych nieprzyjemności, wtedy mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem lęku, który określa się nyktofobią. Taki stan wyróżnia się niezwykle silnym, panicznym strachem przed mrokiem, którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć. Ma podłoże psychiczne, ale może znacząco wpłynąć na codzienność chorej osoby i utrudnić jej normalne funkcjonowanie.
Z czego wynika lęk przed ciemnością?
Lęk przed ciemnością wcale nie jest tak irracjonalny, jak mogłoby się niektórym wydawać. Okazuje się, że jest to obawa głęboko zakorzeniona w każdym człowieku. Wynika to z tego, że w przeszłości ludzie musieli zachować w ciemności szczególną czujność, ponieważ wiązała się z różnymi niebezpieczeństwami, jak na przykład atak groźnych zwierząt. Niepokój związany z mrokiem może być zatem instynktowny. Kiedy jednak odczuwamy go we własnym domu, który jest bezpieczną, zamkniętą przestrzenią, nie jest to dobre. W tym wypadku strach przed ciemnym miejscem może być spowodowany wydarzeniami, które miały miejsce w naszym życiu. Mowa szczególnie o okresie dzieciństwa. Jeśli wówczas nie przepracowaliśmy lęku przed ciemnością, może wrócić on do nas w przyszłości. Nierzadko przyczynę stanowią również traumatyczne zdarzenia, które odcisnęły piętno na naszej psychice. Mogły dotyczyć zarówno okresu młodości, jak i dorosłości. Jeśli były związane z nocą lub mroczną przestrzenią, takie miejsca będą wzbudzać w nas silny niepokój. Co ciekawe, uważa się, że w niektórych przypadkach znaczenie mają również predyspozycje genetyczne.
Jak przejawia się lęk przed ciemnością?
Wieczorna rutyna osoby z lękiem przed ciemnością może różnić się od tego, kto nie doświadcza podobnego strachu. Na pewno można zauważyć, że ci, którzy zmagają się z nyktofobią, najczęściej śpią z zapalonym światłem. W ich pokoju musi być obecne jakieś źródło światła, które będzie rozświetlało mrok. Jest to rzecz, bez której nie mogą się zrelaksować. Niestety, nie oddziałuje ona korzystnie na ich rytm dobowy i jakość snu. Światło może utrudnić zaśnięcie. Warto mieć na uwadze to, że ktoś zmagający się z nyktofobią może doświadczyć różnych objawów. Uczucie silnego niepokoju i strachu pojawia się bardzo często, ale oprócz tego może mu towarzyszyć:
- przyspieszone bicie serca,
- drżenie rąk,
- nadmierne pocenie,
- dreszcze,
- trudności z oddychaniem,
- zawroty głowy.
Nie ma wątpliwości, że takie dolegliwości nie sprzyjają zrelaksowaniu się. Przy takich objawach odprężenie wydaje się wręcz niemożliwe. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeśli sytuacja, w której z powodu nieprzyjemności nie umiemy zasnąć, powtarza się regularnie, może to doprowadzić do wytworzenia się u nas zaburzeń snu. Dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować, tylko w razie potrzeby sięgnąć po pomoc.
Jak poradzić sobie z lękiem przed ciemnością?
Należy mieć na uwadze to, że nyktofobia jest lękiem tak jak każdy inny. Trzeba ją w taki sposób potraktować. Jeśli się z nią zmagamy, nie wahajmy się przed udaniem się do psychologa. On postawi diagnozę, a do tego pomoże nam ocenić, skąd właściwie bierze się nasz niepokój. Z kolei w momencie, w którym potrzebujemy leków nasennych lub uspokajających, aby móc jakkolwiek się zrelaksować, udajmy się do psychiatry. On przepisze nam odpowiednie lekarstwa. Pamiętajmy o tym, aby stosować je zgodnie z jego zaleceniami. Najlepsze efekty przyniesie psychoterapia, która pomoże odkryć źródło problemu i go rozwiązać. Zazwyczaj stosuje się tu dwa rodzaje psychoterapii – poznawczo-behawioralną lub ekspozycyjną.
Co zrobić w razie problemów ze snem?
Zostało wspomniane wcześniej, że lęk przed ciemnością może przyczynić się do powstania zaburzeń snu. Nawet we własnym domu nie jesteśmy w stanie skutecznie się zrelaksować. Na dłuższą metę jest to niezwykle niekorzystne, ponieważ brak snu przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Odporność naszego organizmu spada, a my stajemy się senni i apatyczni. Nierzadko też pojawia się drażliwość i kłopoty z koncentracją, które mogą utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków w pracy lub w szkole. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji. Zareagujmy w porę i zadbajmy o elementy, dzięki którym wypoczynek jednak będzie możliwy. Zdecydowanie pomoże nam w tym dobrze dopasowany materac, na którym nasze ciało będzie mogło się rozluźnić, a umysł wyciszyć. Wygodna powierzchnia snu powoduje, że momentalnie stajemy się senni, a z naszych mięśni znika wszelkie napięcie. Odprężenie staje się wówczas niezwykle proste. Aby wiedzieć, jaki materac zagwarantuje nam taki efekt, przeczytajmy artykuł z witryny https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/83_najlepszy-materac-czyli-jaki, dzięki któremu dowiemy się, jak wybrać ten najlepszy materac. Nie ma wątpliwości, że w tym celu odwiedzimy stronę https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200.
Lęk przed ciemnością wcale nie jest przypadłością typowo dziecięcą. Równie dobrze może dotyczyć dorosłych. Niezależnie od wieku, w jakim się pojawia, może znacząco obniżyć komfort życia i utrudnić proces zasypiania. Zadbaj o wygodne podłoże snu i inne elementy, które sprawią, że nawet pomimo obawy przed ciemnością będziesz mógł się komfortowo wyspać w nocy.