Przyjście dziecka na świat to ważne wydarzenie – nie tylko dla rodziców, ale również dla pozostałych domowników. Szczególnym wyzwaniem może okazać się przygotowanie czworonogów na przybycie dziecka. Jak spożytkować czas oczekiwania na poród? W jaki sposób bezpiecznie zapoznać malucha ze zwierzętami?
Oczekiwanie na dziecko – jak pracować z psem i kotem?
Pojawienie się niemowlęcia w domu zmienia całą rutynę dnia, która jest tak ważna dla zwierząt. Dodatkowo, właściciele nie są w stanie poświęcać pupilom tak wiele czasu, jak dotychczas. Może się to wiązać z niepokojem i niepewnością dla psów i kotów, co czasem prowadzi do wykształcenia niechcianych zachowań. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby już w okresie ciąży rozpocząć pracę z czworonogami. Jakie kroki warto podjąć, aby moment pojawienia się dziecka w domu był komfortowy nie tylko dla rodziców, ale również dla zwierzaków?
- Zmiana planu dnia – pojawienie się dziecka jest zawsze związane ze zmianą codziennych rytuałów. Dla psa, rutyna dnia ma kluczowe znaczenie. Związane jest z nią poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia stałość zachowań zwierzęcia i zapobiega powstawaniu niechcianych problemów behawioralnych. Zmiany w planie dnia warto wprowadzić już w początkowych dniach ciąży. Ważne jest to, aby przemyśleć ewentualne obowiązki, które będą związane z opieką nad noworodkiem i uwzględnić na nie czas już w okresie ciąży. Również modyfikacja czasu i tras spacerów powinna nastąpić z wyprzedzeniem. Po narodzeniu dziecka znacznie zmniejszy się liczba wielogodzinnych wędrówek – na rzecz krótkich przechadzek w parku w towarzystwie wózka z maluchem. Taka zmiana wprowadzona z dnia na dzień może być dla psa bardzo trudna.
- Mniej czasu poświęcanego na zabawę – zarówno psy, jak i koty, uznają czas poświęcany im przez właścicieli za cenny zasób. Jeśli ilość tego czasu znacznie się zmniejszy w momencie pojawienia się w domu dziecka, czworonóg może stać się sfrustrowany, co w wielu przypadkach staje się przyczyną wykształcenia mechanizmu obrony zasobów. W skrajnych sytuacjach to właśnie wtedy pojawiają się zachowania agresywna.
- Nauka chodzenia na luźnej smyczy – właściciele psów koniecznie powinni poświęcić okres ciąży na pracę nad umiejętnością chodzenia na luźnej smyczy. Dzięki temu przyszła mama będzie na spacerach czuła się bezpieczniej, a także z łatwością poradzi sobie podczas przechadzek z psem i wózkiem jednocześnie.
Przygotowanie przestrzeni
Przed pojawieniem się w domu niemowlęcia, warto dobrze przemyśleć zaplanowanie przestrzeni. Przede wszystkim w mieszkaniu nie może zabraknąć legowisk dla zwierząt. Kotom warto zainstalować drapaki i przytulne budki, a psy poczują się bezpiecznie w klatce kennelowej. Dlaczego jest to tak ważne? Zwierzak, który śpi w łóżku – np. takim, jak jedno z tych dostępnych w sklepie http://www.sleepinghouse.pl/ – i na kanapie, w towarzystwie swoich właścicieli, nie będzie w stanie z dnia na dzień zmienić swoich nawyków. A obecność kota lub psa w łóżeczku czy na materacu, na którym leży dziecko, może wywołać niebezpieczne sytuacje. Dlatego koniecznie należy zaopatrzyć się w wygodny materac dla rodziców i dla dziecka – np. taki, jak jeden z tych dostępnych pod linkiem https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm, oraz komfortowe miejsce do wypoczynku dla psa i kota.
Dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie specjalnych bramek, które wyznaczą przestrzeń, do której będzie można odesłać psa podczas kąpieli dziecka czy wizyty położnej. Kilka miesięcy podczas ciąży to czas, który powinien wystarczyć do tego, aby pies czy kot zaakceptował taką sytuację i nie obierał izolacji w negatywny sposób.
Akcesoria niemowlęce w domu
W domu powinny jak najszybciej zagościć dziecięce akcesoria. Zwierzęta należy nauczyć tego, że nie mogą bawić się zabawkami i pluszakami niemowlaka. Jest to powszechny problem, który może sprawić młodym rodzicom wiele problemów. Konieczne będzie więc wyznaczenie pupilowi kilku przedmiotów i jasne kontrolowanie tego, aby tylko z nich korzystał podczas zabawy. Każdy element wyposażenia domu, który będzie się pojawiał przed przybyciem dziecka, powinien być pokazywany zwierzętom. Muszą one zaakceptować te nowe przedmioty jeszcze w okresie ciąży. Dodatkowo, z psem warto ćwiczyć chodzenie przy wózku. Krótkie przechadzki na luźnej smyczy, podczas gdy matka prowadzi wózek, to podstawowa umiejętność, która znacznie ułatwi życie świeżo upieczonym rodzicom.
Po narodzinach dziecka, kiedy jeszcze przebywa z matką w szpitalu, można poświęcić na zapoznanie czworonogów z zapachem malucha. Przywiezienie do domu ubranka czy kocyka pozwoli zwierzętom poznać nowy zapach – dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze będzie dla nich zaakceptowanie noworodka kiedy już pojawi się w domu. Poza tym, dobrym pomysłem będzie z pewnością przyzwyczajenie zwierzaka do płaczu – w szczególności w miejscach, w których znalazły się dziecięce akcesoria. Wiele psów i kotów może reagować niepokojem słysząc ten odgłos. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu z dźwiękami dziecka można wykształcić u czworonogów pozytywne skojarzenia – np. podając im w tym czasie smakołyki i gryzaki.
Pierwsze dni niemowlęcia w domu – o czym pamiętać?
Kluczowe znaczenie ma pierwszy dzień dziecka w domu. Ważne jest to, aby moment powrotu mamy z noworodkiem ze szpitala nie wiązał się z tłumieniem radości zwierzaka. Ukochany właściciel powinien poświęcić taką samą ilość czasu na przywitanie się z pupilem – w przeciwnym razie zwierzę zareaguje najprawdopodobniej niepokojem. Jasno i wyraźnie należy też egzekwować zakaz wchodzenie na łóżku. Rodzice powinni spać z dzieckiem na wygodnym materacu – jeśli nie wiesz jak go wybrać, przeczytaj tekst na stronie https://sleepinghouse.pl/artykul/jakimi-kryteriami-nalezy-sie-kierowac-przy-wyborze-wygodnego-materaca – a zwierzęta we własnych legowiskach.
Przygotowanie zwierząt na przybycie do domu dziecka to z reguły długotrwały proces. Warto poznać jego najważniejsze zasady, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które utrudnią pierwsze miesiące z noworodkiem, które już same w sobie są wymagające dla młodych rodziców.