Każdy z nas doświadczył bólu głowy. Może być on związany z chorobą, stylem życia czy nawykami. Najczęściej nie wiąże się z poważnymi dla zdrowia chorobami, przez co potrafimy z nim walczyć – zarówno za pomocą środków farmakologicznych, jak i metod domowych. Problem pojawia się, gdy ból jest nagły, nad wyraz silny oraz nie do opanowania. Właśnie dlatego warto poznać jeden z mniej znanych rodzajów bólu głowy, który jest znany pod nazwa zespołu Hortona.

Sposoby na klasyczny ból głowy

Ból głowy to niespecyficzny objaw, który charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi w obrębie głowy. Możemy je odczuwać zarówno na powierzchni skóry twarzy, jak i głęboko wewnątrz czaszki. Istnieje wiele czynników wywołujących ból głowy, które wynikają z trybu życia lub aktualnego stanu zdrowia. Istnieje również wiele sposobów na jego zwalczenie w domowych warunkach. Może to być m.in. odpowiednia pozycja w czasie wypoczynku https://sleepinghouse.pl/artykul/pozycja-podczas-snu-a-bole-glowy. A jakie są inne sposoby na klasyczny ból głowy?

Zimne okłady

Klasterowy ból głowy - co warto o nim wiedziećTo znana i popularna metoda na m.in. zmniejszenie objawów migreny, która rzeczywiście działa. Możemy przyłożyć szmatkę zmoczoną zimną wodą lub woreczek z lodem w początkowej fazie bólu. W zależności od przyczyny bólu oraz jego intensywności może usunąć dyskomfort już w ciągu 20 minut.

Komfortowe łóżko

Według badań mała ilość snu przyczynia się do występowania migreny. Oprócz tego nie odpowiednio skomponowane łóżko może być przyczyną porannego bólu głowy. Możemy tego uniknąć poprzez dobranie akcesoriów sypialnianych oraz podłoża do spania, takiego jak materac https://sleepinghouse.pl/159-materace-120×190-cm do osobistych preferencji.

Relaks

Napięciowy ból głowy najczęściej wynika ze stresującego trybu życia. Możemy się go pozbyć m.in. poprzez zrelaksowanie się. Pomoże nam w tym relaksująca kąpiel czy wykonywanie ulubionych czynności. Po długim dniu warto także położyć się w zaciemnionej sypialni, na wygodnym łóżku, które możemy skomponować na https://sleepinghouse.pl/.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów bólu głowy, w tym migrenowy czy napięciowy. Jednak co w przypadku, gdy utrudnia nam on prawidłowe funkcjonowanie oraz znacząco obniża jakość życia? Być może zmagamy się z klasterowym bólem głowy, znany także jako ból głowy Hortona. Częstotliwość jego występowania w naszej populacji ocenia się na 0,1-0,4%, przez co stanowi jeden z najrzadszych rodzajów bólu głowy. Diagnozuje się go o wiele częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Osoby cierpiące na to schorzenie opisują go jako rozdzierający, przeszywający, pulsujący i nieznośny. Ataki mogą pojawiać się nawet do 8 razy na dobę w postaci tzw. klasterów, czyli zgrupowań napadów bólu. Dolegliwości mogą występować każdego dnia przez kilka tygodni, a następnie ustąpić na dłuższy czas. A co może spowodować napad bólu?

Co może powodować klasterowy ból głowy?

Obecnie przyczyny klasterowego bólu głowy nie są znane. Pojawiają się one zwykle przed trzydziestym rokiem życia, a naukowcy podejrzewają, że za ból odpowiedzialne może być podwzgórze. Jest to obszar w mózgu, który odpowiada m.in. za rytm snu i czuwania, co może tłumaczyć epizodyczny charakter klasterowego bólu głowy. Jednak za ataki mogą być odpowiedzialne określone czynniki, takie jak:

  • alkohol, który przyczynia się głównie do zatrucia toksynami i odwodnienia,
  • nikotyna, która odpowiada za szok organizmu na zwiększony przepływ krwi przez naczynia krwionośne w mózgu po ich zwężeniu,
  • pewne rodzaje pokarmu, w tym np. ryby lub nabiał.

Jak objawia się klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy można rozpoznać po charakterystycznych objawach. Uwzględnia się tutaj silne, jednostronne bóle oczodołu, które są umiejscowione w okolicy oka lub skroni. Mamy tutaj do czynienia z szybko narastającym nasileniem o kłujący, lub palących charakterze. Oprócz tego może on objawiać się poprzez:

  • objawy towarzyszące, tzw. wegetatywne, takie jak łzawienie, wrażenie zatkanego nosa, odcienie skóry czoła, twarzy i/lub górnej części klatki piersiowej, a także obrzęk powiek,
  • niepokój oraz pobudzenie psychoruchowe, które przejawia się tym, że nie jesteśmy w stanie leżeć, a ból zmusza nas do ciągłego chodzenia,
  • uczucie ucisku lub spędzenia w okolicy, która ma być objęta bólem, jednak nie jest to częsty objaw.

Objawy klasterowego bólu głowy zależą także od rodzaju. Obecnie wyróżnia się chroniczny (napady bólowe trwają przez okres dłuższy niż rok) i epizodyczny

Na czym polega leczenie klasterowego bólu głowy?

Diagnostyka zespołu Hortona opiera się na wykluczeniu wszystkich innych czynników, które mogą powodować tak silne dolegliwości. Oznacza to, że osoby te są kierowane m.in. na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Warto także wykonać badanie RTG, by wykluczyć zapalenie zatok szczękowych. A co, gdy diagnoza potwierdzi podejrzenia? Złą wiadomością jest fakt, iż w przypadku klasterowych bólów głowy leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są nieskuteczne. Farmakoterapia polegająca na zapobieganiu napadów opiera się na stosowaniu blokerów kanału wapniowego, glikokortykosteroidów czy węglanu litu, które są dostępne na receptę. W przypadku leczenia stosuje się inhalacje 100% tlenem oraz tryptany w formie zastrzyków lub aerozoli.

Każdy ból głowy jest nieprzyjemny, jednak klasterowy ból głowy może znacząco wpłynąć na nasze życie. Jego odpowiednie zdiagnozowanie oraz leczenie jest niezwykle ważne, w celu podniesienia jakości życia.