Aparat ortodontyczny przez wielu jest postrzegany jako element dzieciństwa lub młodzieńczego wieku. Często kojarzony jest z metalowym „uzbrojeniem” w ustach, które stanowi pewien dyskomfort czy nawet nieestetyczny dodatek do uśmiechu. Jednak czy faktycznie jest to konieczne zło, które trzeba znosić? A może korzyści z korzystania z aparatu są warte potencjalnych niedogodności? W tym artykule dowiesz się, czy faktycznie warto nosić aparat na zęby!
Korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego
Noszenie aparatu ortodontycznego może przynieść wiele korzyści, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Przede wszystkim wpływa on na poprawę zgryzu i funkcji żucia. Warto wiedzieć, że nieprawidłowy zgryz może prowadzić do problemów z żuciem, a nawet mówieniem. W skrajnych przypadkach może to także powodować bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Aparat ortodontyczny pomaga w korekcie tych nieprawidłowości.
Noszenie aparatu ortodontycznego to również kwestia estetyki uśmiechu. Proste i równo ustawione zęby poprawiają nasz wygląd, co także prowadzi do większej atrakcyjności i pewności siebie. Poza tym sam aparat ortodontyczny nie stanowi już przykrej konieczności. W ostatnich latach stał się niezwykle modny i popularny. Marzą o nim nawet osoby, które nigdy nie miały problemów z zębami czy zgryzem.
Warto również wiedzieć, że krzywo rosnące zęby mogą być trudne do dokładniejszego czyszczenia, co z kolei zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Wyprostowane zęby są zdecydowanie łatwiejsze do higieny, dlatego też aparat ortodontyczny może zniwelować tego typu problem oraz zapobiec dodatkowym wizytom u dentysty.
Aparat ortodontyczny to także zapobieganie nadmiernemu ścieraniu się zębów. Nieprawidłowy zgryz może bowiem prowadzić do przedwczesnego ścierania się powierzchni żujących zębów. Aparat na zęby zmniejsza również ryzyko złamań zębów. Jeśli są one ustawione nieprawidłowo, mogą być bardziej narażone na wyłamania, zwłaszcza w wyniku urazów. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że będziemy dbać o swoje zęby w czasie leczenia ortodontycznego oraz stosować się do wytycznych lekarza.
Mało kto wie również, że nieprawidłowe ustawienie zębów może wpływać na kształt i funkcję jamy ustnej oraz gardła. To z kolei przyczynia się do problemów z oddychaniem, a w tym chrapaniem. Dlatego też nosząc aparat na zęby, sprawiamy, że nasz oddech zyska na jakości.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest także poprawa artykulacji. Niektóre nieprawidłowości zgryzu mogą bowiem wpływać na sposób wymowy pewnych dźwięków. Dzięki poprawie zgryzu oraz ułożenia zębów, nasza mowa staje się bardziej wyraźna i zrozumiała. Należy mieć jednak na uwadze to, że w pierwszych dniach, czy nawet tygodniach noszenia aparatu ortodontycznego można doświadczyć pewnych trudności w wymowie. Ważne jest tutaj zatem przystosowanie – z biegiem czasu adaptujemy się do obecności aparatu i zaczynamy mówić normalnie.
Potencjalne wady i niedogodności
Chociaż noszenie aparatu ortodontycznego niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza w kontekście poprawy zdrowia jamy ustnej i estetyki uśmiechu, istnieją także pewne wady i niedogodności związane z tym leczeniem. W pierwszej kolejności jest to dyskomfort oraz ból, zwłaszcza na początku przygody z noszeniem aparatu. Pacjenci często skarżą się na uczucie napięcia, a po każdej wizycie regulacyjne może pojawiać się podobne odczucie. Jest to oczywiście związane z przemieszczaniem się zębów oraz ich przystosowaniem do założonego aparatu. Niestety jednak ból ten często powoduje także bezsenność. Aby więc lepiej zadbać o jakość swojego wypoczynku, warto zaopatrzyć się w odpowiedni materac dostosowany do naszych potrzeb, np. Hilding Funky. W tym sklepie: www.hilding.pl powinieneś znaleźć idealny produkt dla siebie.
Dużą wadą w tym przypadku jest również utrudniona higiena jamy ustnej. Aparat ortodontyczny niestety utrudnia dokładne czyszczenie zębów, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Wymagany jest tutaj więc dodatkowy wysiłek pacjenta. Co więcej, osoby z aparatem ortodontycznym muszą także częściej myć zęby, a nierzadko również sięgać po bardziej specjalistyczne produkty do higieny, które znacznie obciążają portfel.
Kolejnym minusem są ograniczenia żywieniowe. Pacjenci noszący aparaty, zwłaszcza stałe, muszą unikać pewnych pokarmów, takich jak twardy karmel, orzechy czy gumy do żucia, które mogą uszkodzić aparat. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że w czasie leczenia zęby są bardziej wrażliwe ze względu na ich przemieszczanie się. Twarde pokarmy narażają więc na niechciane ubytki, a nawet wyłamanie się zębów.
Niezbyt optymistyczna jest także kwestia dotycząca kosztów leczenia. Trzeba liczyć się z tym, że aparat ortodontyczny kosztuje i to nie małe pieniądze. Tutaj jednak dochodzą do tego jeszcze koszty samych wizyt oraz ewentualnie produktów do higieny jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne jest więc bardzo kosztowne, zwłaszcza gdy wybieramy nowoczesne, mniej widoczne aparaty lub technologie, takie jak Invisalign.
Wśród wad niewątpliwie można wyróżnić także długość leczenia oraz konieczność regularnych wizyt. Warto mieć tą świadomość, że okres leczenia nie ogranicza się wyłącznie do czasu noszenia aparatu ortodontycznego. Przed samym jego założeniem najczęściej należy odbyć minimum kilka wizyt. Nierzadko okazuje się także, że aby założyć aparat, najpierw należy podjąć inne istotne kroki, np. wyrwanie ósemek czy noszenie specjalnej maski ortodontycznej. Leczenie może więc zająć dobre kilka lat, w szczególności jeśli sam aparat będziemy nosili 2-3 lata. Aczkolwiek mimo tych wad, wiele osób decyduje się na leczenie ortodontyczne, ponieważ korzyści przeważają nad potencjalnymi niedogodnościami.
Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego powinna być dokładnie przemyślana. Z jednej strony są to korzyści zdrowotne i estetyczne, z drugiej – koszty, dyskomfort i konieczność systematycznych wizyt. Jedno jest pewne – aparat ortodontyczny to inwestycja w siebie, zarówno pod kątem zdrowia, jak i wyglądu. Jeśli ktoś jest gotów na pewne poświęcenia w krótkim okresie, efekty w długim czasie mogą być zdumiewające. Warto także dodać, że nowoczesna ortodoncja oferuje rozwiązania mniej uciążliwe i bardziej estetyczne niż tradycyjne metody.