W dzisiejszych czasach zarówno kobiety, jak i mężczyźni dbają o swoje włosy. Jednak chcąc wyglądać zjawiskowo na co dzień, często używamy prostownicy, lokówki czy suszarki. Ich działanie opiera się na wysokiej temperaturze, która jest niekoniecznie dobra dla włosów. Niestety, nie ma sposobu na 100% zabezpieczenie ich przed negatywnymi skutkami długotrwałego podawania wysokiej temperaturze. Tak naprawdę możemy jedynie opóźnić proces niszczenia włosa. Zatem, w jaki sposób można chronić włosy? Oto kilka ważnych wskazówek!

Jaka temperatura szkodzi włosom?

Na początku warto wiedzieć, jaka temperatura jest szkodliwa dla włosów. W przypadku suszarki groźne są temperatury powyżej 60°C, ponieważ doprowadzają one do dynamicznego parowania kropel wody. Może to doprowadzić do spalenia lub zerwania włosa. Prostownice natomiast nagrzewają się do temperatury od 100°C do 230°C, a zakres temperaturowy w przypadku lokówki wynosi od 100°C do 200°C. Są to niezwykle wysokie temperatury, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lub znacznego osłabienia struktury włosa. Jeśli chcemy na co dzień używać suszarki, prostownicy czy lokówki, to warto sprawdzić, czy urządzenie posiada opcję ręcznego ustawiania temperatury. Kwestia ta jest bardzo ważna, gdyż również może opóźnić proces niszczenia włosów. Oprócz tego należy wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z suszarki czy prostownicy.

Jak bezpiecznie suszyć włosy?

Jak chronić włosy w czasie prostowania lub suszeniaNajlepszą opcją dla naszych włosów jest odstawienie suszarki i pozwolenie na swobodne ich wyschnięcie. Niestety, opcja ta nie zawsze jest możliwa, dlatego warto znać kilka prostych trików, które zabezpieczą nasze włosy przed zniszczeniem. Do nich zalicza się m.in.:

  • właściwe osuszenie włosów – po umyciu głowy, zamiast wycierać włosy zwykłym ręcznikiem, najlepiej używać modeli z mikrofibry, które o wiele lepiej wchłaniają wodę i nie szarpią łusek włosa, dzięki czemu będziemy krócej suszyć włosy,
  • odczekanie chwili, aby włosy mogły trochę same przeschnąć,
  • ustawienie letniego strumienia powietrza w czasie suszenia, gdyż nie uszkodzi on włosów,
  • zwracanie uwagi na czas suszenia, który powinien wynosić maksymalnie kilka minut,
  • dokończenie suszenia włosów najzimniejszym strumieniem powietrza, co pozwoli na zamknięcie łusek włosa.

Jedna z ważniejszych zasad w czasie bezpiecznego suszenia jest zastosowanie odpowiedniego balsamu, odżywki lub jedwabiu. Jest to absolutna podstawa, która zapewnia ochronę włosom.

Jak bezpiecznie prostować włosy?

Dla bezpieczeństwa naszych włosów najlepiej jak najrzadziej korzystać z prostownicy. Niestety, wiele pań chce mieć idealnie proste włosy i dlatego codzienne korzystanie z tego urządzanie kusi. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. W tym celu warto znać takie zasady, jak:

  • prostowanie tylko wysuszonych włosów – używanie prostownicy tradycyjnej na mokrych włosach może zarówno uszkodzić strukturę włosa, jak i urządzenie,
  • prostowanie tylko czystych i rozczesanych włosów – zwróćmy uwagę na to, by na powierzchni włosów nie było pozostałości po kosmetykach do stylizacji oraz, aby były dokładnie rozczesane w celu uniknięcia przygniatania, ciągnięcia czy łamania,
  • prawidłowa technika prostowania – włosy należy podzielić na mniejsze pasma, aby jedno posunięcie prostownicą wystarczyło do całkowitego wyprostowania.

Nie można również zapomnieć o zainwestowaniu w dobrej jakości sprzęt oraz ustawić najniższą możliwą temperaturę. W przypadku cienkich i słabych włosów zaleca się 80°C, natomiast mocne i grubsze – zdecydowanie wyższą.

Sposoby na zdrowe włosy

Istnieje wiele sposobów na zdrowe włosy, a podstawą ich pielęgnacji jest oczyszczanie. Jednak czy to wystarczy? Jak się okazuje – niekoniecznie! W tym celu warto poznać sprawdzone metody, które pomogą nam zadbać o swoje włosy! Oto 5 z nich!

Sposób 1 – zdrowa dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta dostarcza przede wszystkim niezbędnych witamin oraz minerałów. Mają one olbrzymie znaczenie dla poprawy ich stanu.

Sposób 2 – efektywny wypoczynek

Podczas snu zwiększa się przepływ krwi w skórze głowy, przez co cebulki włosów mają lepszy dostęp do składników odżywczych. Aby móc zdrowo się wyspać, należy zainwestować w materac Hilding Step, który znajdziemy także na www.hilding.pl.

Sposób 3 – przygotowanie przed snem

Chodzenie spać z mokrą głową może prowadzić do rozwój grzybów i bakterii. Warto zatem wysuszyć je przed położeniem się do łóżka, a także związać gumką – fotką lub aksamitką.

Sposób 4 – odżywki i maski

Zadaniem odżywki jest zamknięcie łusek włosów i ich wygładzenie. Maska z kolei gwarantuje odżywienie, nawilżenie, a także znaczące poprawienie kondycji.

Sposób 5 – masaż

Masaż głowy silnie poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych znajdujących się pod skórą. Pozwala on na dotlenienie cebulki włosowej, a także jej wzmocnienie.

Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowymi włosami, jednak codzienne suszenie czy prostowanie może znacząco pogorszyć ich kondycję. Z uwagi na to warto dbać o nie w trakcie zabiegów uwzględniających wysoką temperaturę, a także zastosować kilka sprawdzonych metod na poprawę ich wyglądu. W ten sposób mamy pewność, że nie zniszczymy swoich włosów!