Wykluczenie mięsa z diety nie jest dzisiaj niczym niespotykanym. Można wręcz powiedzieć, że diety roślinne są na porządku dziennym. Zarówno klasyczny wegetarianizm, jak i jego rozmaite warianty, cieszą się popularnością i są wybierane przez wiele osób zarówno ze względu na przekonania ideologiczne, jak i na kwestie zdrowotne. Jakie są fakty dotyczące wpływu kuchni roślinnej na zdrowie? Czy rzeczywiście warto zrezygnować z mięsa?

Dlaczego warto rozważyć dietę roślinną?

Głównym czynnikiem będącym źródłem motywacji do wyeliminowania mięsa z diety są poglądy etyczne. Coraz więcej osób chce zmniejszyć cierpienie zwierząt hodowlanych. Jednak nie jest to jedyny argument przemawiający za korzyściami związanymi z wegetarianizmem i weganizmem. Wspomnieć należy w szczególności o korzyściach zdrowotnych. Kuchnia roślinna charakteryzuje się spożywaniem większych ilości błonnika pokarmowego, antyoksydantów, witamin i związków mineralnych oraz niższego spożycia szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. Na jakie choroby wegetarianie są mniej narażeni?

  • przede wszystkim otyłość i nadwaga;
  • choroby układu krążenia – w szczególności udar i zawał;
  • różne rodzaje nowotwór, a w szczególności rak jelita grubego;
  • choroby neurodegeneracyjne – m.in. Alzheimer;
  • insulinooporność, cukrzyca typu 2 i dna moczanowa.

Nie tylko dla zdrowia, ale również dla środowiska

Dieta roślinny jest korzystna nie tylko dla zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego. Intensywna produkcja mięsa prowadzi do zanieczyszczania środowiska naturalnego – m.in. poprzez niszczenie gleby, utratę różnorodności biologicznej i stosowanie dużych ilości chemikaliów. Przemysł mięsny wykorzystuje także duże ilości wody i energii.

Poza tym hodowla przemysłowa zwierząt przyczynia się do globalnego ocieplenia. Globalny system żywnościowy emituje aż 30% całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych. Zmniejszenie ilości spożywanego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego może w dużym stopniu przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych.

Najważniejsze zamienniki mięsa

Kuchnia roślinna - czy warto zrezygnować z mięsa?Wiele osób po przejściu na dietę roślinną w pewnym stopniu tęskni za smakiem ulubionych kotletów czy klopsików. Na szczęście można dziś przyrządzić wiele substytutów tradycyjnych mięsnych potraw, korzystając tylko i wyłącznie z roślin. Aktualnie w diecie wielu wegetarian znajduje się tofu. Jest to produkt przypominający twarożek, który wykonuje się z napoju sojowego. Ma niewiele tłuszczu, a dużo białka. Jego dużym atutem jest powszechna dostępność. Tofu można kupić w popularnych marketach w praktycznie każdym mieście – w szczególności tak dużym, jak Jastrzębie Zdrój.

Producenci produktów wegańskich od dłuższego czas oferują też coś dla osób, które nie lubią gotować. Wybór bezmięsnych schabowych, filetów imitujących mięso z kurczaka czy ala mielonego do spaghetti to tylko niektóre przykłady specjałów dostępnych w marketach. Ciekawą alternatywą są też granulaty sojowe – neutralne w smaku, z których można wyczarować niemal wszystko!

Czy wegański nabiał dobrze sprawdza się w kuchni?

Weganie w ostatnich latach zyskali możliwość korzystania z wielu różnych zamienników nabiału. Obawy związane z całkowitą rezygnacją z produktów pochodzenia zwierzęcego, a właściwie z ograniczoną ilością potraw możliwych do przyrządzenia bez mleka czy jajek, nie mają dzisiaj racji bytu. Co można znaleźć w marketach?

  • roślinne mleko – zarówno w kartonach jak i butelkach, z reguły wykonane z kokosa, soi czy migdałów;
  • śmietanka – można przygotować ją nawet w domu ze wskazanych powyżej różnych rodzajów mleka;
  • sery – wegańskie żółte sery są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Serowy aromat imitują też płatki drożdżowe, z których można korzystać m.in. podczas przygotowywania domowej pizzy;
  • jogurty – najczęściej są przygotowywane z wykorzystaniem mleka kokosowego i sojowego. Można znaleźć je zarówno w wersji naturalnej, jak i owocowej.

Sport, a bycie wege

Kwestia zdrowej diety i komponowania pełnowartościowych posiłków jest szczególnie ważna w życiu sportowców. W społeczeństwie nadal pokutuje fałszywe przekonanie mówiące, że na diecie wegetariańskiej niemożliwe jest dostarczenie do organizmu ilości białka, które będą wystarczające podczas intensywnych treningów. Jednak zdecydowanie tak nie jest! Już same rośliny strączkowe są w stanie zaspokoić dużą część zapotrzebowania na białko. Uwzględnienie ich w jadłospisie, w połączeniu z dbałością o wypoczynek i codzienne przesypianie pełnych 8 godzin na wygodnym materacu – np. sleepmed.pl, to skuteczna recepta na dużą ilość energii podczas treningów.

Proces układania diety można też ułatwić sobie poprzez włączenie do niej białek roślinnych w proszku. Są one opracowywane m.in. z grochu, soi czy komosy ryżowej. Doskonale smakują dodane do owsianki czy naleśników, a w szybkim do przygotowania koktajlu uzupełnią ewentualne braki w podaży białka danego dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie uprawiania sportu – nawet profesjonalnie – będąc na diecie roślinnej.

Rezygnacja z mięsa może okazać się doskonałą decyzją. Dostępność wielu wegańskich produktów w marketach sprawia, że nie trzeba rezygnować z ulubionych dań. Jednocześnie można zatroszczyć się o swoje ciało, środowisko naturalne i dołożyć swoją cegiełkę do walki o dobro zwierząt hodowlanych.

Przeczytaj też: Jaki materac będzie najlepszy dla singla?