W świecie manicure zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie paznokcie żelowe. Mogą się one pochwalić przede wszystkim trwałością, ale także możliwością przedłużenia płytki, dzięki czemu dłonie wyglądają estetycznie i smukłe. Ponadto paznokcie żelowe zapewniają efekt nawet na kilka tygodni, co nie wymaga częstych wizyt u kosmetyczki. Tę metodę stylizacji paznokci możemy jednak wykonywać sami w domu! Z pomocą odpowiedniego sprzętu oraz instrukcji jesteśmy w stanie wyczarować równie piękne paznokcie co u profesjonalnej kosmetyczki.

Czego będziemy potrzebować?

Do wykonania paznokci żelowych wymagane są odpowiednie akcesoria, przynajmniej te podstawowe. Nie musimy jednak osobno zakupywać każdego przyrządu. W wielu sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, dostaniemy gotowe zestawy do wykonania paznokci żelowych, które zwierają przede wszystkim: pilniczek, szablony, bloczek polerski, cleaner, bazę, żel, lakier hybrydowy, lampę UV lub LED, pędzelek do nakładania żelu, oliwkę do skórek i patyczek do odsuwania skorek. Poza tym akcesoriami warto jednak posiadać frezarkę czy cążki do usuwania skórek. Z ich pomocą o wiele prościej jest opracować paznokcie przed wykonaniem manicure. Warto też upewnić się co do jakości wybranych produktów. Podstawą jest tutaj dobry żel, z którym łatwo będzie się nam pracować i który zapewni nam trwały efekt. Niestety żel kupiony po taniości może nam się nie sprawdzić, a nasz manicure nie będzie wyglądać tak, jak tego oczekiwaliśmy. Frezarka też jest dosyć kosztownym urządzeniem, lecz na szczęście nie musimy się w nią zaopatrywać.

Przygotowanie paznokci

Paznokcie żelowe od zera - poradnik dla początkującychJak zrobić żele krok po kroku? Podstawą jest tutaj odpowiednie przygotowanie paznokci przed nałożeniem żelu. Na początku jednak najlepiej oczyścić dłonie płynem do dezynfekcji. Następnie należy spiłować paznokcie na krótko. Kolejny krok obejmuje zmatowienie płytki paznokcia za pomocą bloczka polerskiego – pamiętajmy natomiast, aby nie przesadzać i tym samym jej nie osłabić. W tym etapie musimy także zadbać o skórki. Najlepiej wyciąć je za pomocą specjalnych cążków, ale wystarczy też ich odsunięcie za pomocą patyczka do odsuwania skórek. Do skórek kosmetyczki zazwyczaj używają również frezarki. Jeśli ją posiadasz, warto się nią posłużyć, gdyż jest bardzo dokładna. Tak przygotowane paznokcie odtłuszczamy cleanerem.

Aplikacja żelu

Jeśli paznokcie zostały już odpowiednio przygotowane, możemy zabierać się za aplikacje żelu. Jednak jeszcze przed tym na płytkę paznokcia musimy dodatkowo nałożyć bazę. Wystarczy jej cienka warstwa, a następnie utwierdzamy ją w lampie UV. Na tym kroku w końcu możemy przejść do właściwego zadania – nałożenia żelu. Jeżeli zależy nam na przedłużeniu paznokcia, najpierw musimy dopasować szablon. Następnie za pomocą cienkiego i precyzyjnego pędzelka cienkimi warstwami nakładamy żel na wybraną przez nas długość paznokcia. Pamiętajmy też o aplikacji żelu jak najbliżej skórek, ale równocześnie o tym, aby ich nie zalać. Pierwsza warstwa musi pokrywać cały paznokieć, druga warstwa z kolei będzie nieco grubsza i ma ona za zadanie utwierdzić paznokieć. Po każdej nałożonej warstwie żel utwierdzamy w lampie UV przez około 2 minuty (czas może zależeć też od mocy lampy). Najlepszym sposobem jest nakładanie żelu palec po palcu, gdyż praca w założonych szablonach może być nieco problematyczna. Niektórzy nakładają też trzecią warstwę żelu w zależności od potrzeb. Na koniec ponownie paznokcie odtłuszczamy cleanerem i możemy zacząć piłować je na wybrany kształt oraz wyrównywać ich powierzchnię.

Aplikacja lakieru hybrydowego

Jeżeli paznokcie mają już nadany kształty i są dobrze zmatowione, przechodzimy do aplikacji lakieru hybrydowego w wybranym przez nas kolorze. Tutaj już na szczęście nie ma większej filozofii – każdy wie, jak pomalować paznokcie. Nadal pamiętajmy jednak, aby dojeżdżać do skórek, a także nie pomijać czubka paznokcia, gdyż niepomalowany będzie rzucał się w oczy i wyglądał po prostu nieestetycznie. Lakier nakładamy warstwa po warstwie, dbając o to, aby nie były one za grube. Każdą warstwę utwierdzamy oczywiście w lampie UV. Na tym etapie możemy także wykonywać wzorki i zdobienia na paznokciach lub pobawić się różnymi lakierami. Zajmuje to jednak nieco więcej czasu niż standardowy manicure. Poza tym jeżeli kolor jest dość prześwitujący, warto nałożyć trzy warstwy lakieru. Na koniec nakładamy warstwę topu, czyli prześwitującego lakieru, który zabezpieczy manicure i nada mu połysk. Upewnijmy się, że top jest równomiernie rozprowadzony na całym paznokciu, aby zapobiec smugom czy nieestetycznemu wykończeniu. Top także należy utrwalić w lampie.

Zakończenie stylizacji

Na zakończenie stylizacji należy ponownie odtłuścić paznokcie cleanerem lub specjalnym płynem do usuwania warstwy dyspersyjnej z żelu, aby pozbyć się lepkiej warstwy z powierzchni paznokcia i uzyskać połysk. Warto też nałożyć na skórki oliwkę, która je odżywi, zwłaszcza jeśli są one mocno zaczerwienione i lubią szybko rosnąć. Na tym etapie nasze paznokcie żelowe są praktycznie gotowe!

Korzyści z żelowego manicure

Zdecydowanie warto nauczyć się i samodzielnie wykonywać paznokcie żelowe w domu. Dlaczego? Gdyż jest to nie tylko oszczędność pieniędzy. Paznokcie żelowe przede wszystkim zapewniają trwały efekt – są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne lakiery do paznokci. Poza tym działają one także jako warstwa ochronna dla naturalnej płytki paznokcia. Dla osób, które mają kruche czy łamliwe paznokcie, żelowy manicure to doskonała opcja. Poza tym proces schnięcia lakierów hybrydowych jest o wiele szybszy niż w przypadku klasycznego manicure. Dzięki temu nie istnieje też ryzyko, że przypadkowo zahaczymy paznokieć i zniszczymy naszą pracę.

W trosce o zdrowe paznokcie nie powinniśmy też zapominać o treściwym wypoczynku. Sen odgrywa tutaj kluczową rolę, dlatego też warto wyposażyć się w wygodny materac do naszego łóżka. Znajdziesz go w sklepach w Jastrzębiu-Zdroju, ale także pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl.

Paznokcie żelowe są świetnym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się pięknymi dłońmi przez długi czas. Zdobienie paznokci tą metodą wymaga jednak praktyki, dlatego nie zniechęcaj się, jeżeli za pierwszy razem nie osiągnąłeś pożądanego efektu. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej opanujesz techniki aplikacji i tworzenia różnorodnych wzorów. Ten poradnik z pewnością Ci pomoże!