Zima wielu osobom kojarzy się z monotonią i nudą. Jednak wcale nie musi tak być! Chłodne miesiące to czas, który można spędzić wspólnie, kreując miłe, rodzinne wspomnienia. Warto odnaleźć w sobie odrobinę kreatywności i zaplanować ciekawe aktywności, którymi można zająć się w zaciszu czterech ścian. Skorzystaj z naszych propozycji i dopasuj je do upodobań Twoich i Twojej rodziny.

Wieczór filmowy w domu

Wspólne oglądanie filmów to doskonały pomysł – w szczególności na męczący dzień, po którym ciężko zaangażować się w aktywność wymagającą poświęcenia dużej ilości energii. Dostęp do różnorodnych tytułów jest dziś na wyciągnięcie ręki i wraz ze wszystkimi członkami rodziny można wybierać spośród setek interesujących filmów.

Wieczór filmowy to także ciekawa propozycja na zimową randkę. Można pod grubym kocem, z miską popcornu, położyć się ze swoją drugą połówką na wygodnym materacu ze sklepu www.sleepinghouse.pl, poduszce od marki Hilding.pl i obejrzeć ciekawy, świąteczny film lub ulubiony serial.

Gry planszowe

Planszówki to rozrywka, która w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza. Jest obecnie kojarzona już nie tylko z zabawą dla dzieci, ale również uznaje się ją za doskonałe hobby dla dorosłych. Jakie rodzaje gier planszowych są najchętniej wybierane?

 • Rodzinny czas zimą. Jak wspólnie wypoczywać w domu?Gry strategiczne – z reguły polegają na prowadzeniu swoich armii do zdominowania mapy gry. Gracze najczęściej konkurują o rozwój terytoriów lub prowadzą zimną wojnę. Są to gry dla starszych dzieci i osób dorosłych.
 • Karcianki – ciężko scharakteryzować je w ogólny sposób ze względu na to, że występują w wielu najróżniejszych wersjach. Wiele karcianek ma elementy humorystyczne, które mogą wywołać wiele uśmiechu na twarzach graczy.
 • Gry imprezowe – mają różne formy, jednak z reguły polegają na pracy zespołowej, która ma zbliżyć do siebie graczy. Gry imprezowe to często różnego rodzaju zgadywanki.
 • Gry przygodowe – często są osadzone w światach fantasy i łączą w sobie elementy eksploracji, walki i przygody.
 • Gry rodzinne – są dostosowane do osób w najróżniejszym wieku. Można się przy nich dobrze bawić całą godzinę.

Domowy klub książki

Wartościowy rodzinny czas można spędzić także, organizując domowy klub książki. Jest to doskonały sposób na zachęcenie domowników do poszerzania repertuaru przeczytanych lektur. Możecie wszyscy czytać wspólnie jeden tytuł wypożyczony w bibliotece w kilku egzemplarzach, albo wybrać kilka różnych książek i wzajemnie się nimi wymieniać. Dzielenie się spostrzeżeniami może być nie tylko miłym sposobem spędzania czasu, ale także drogą do wspierania intelektualnego rozwoju najmłodszych. W ten sposób można nawet poznawać szkolne lektury!

Pieczenie i gotowanie

Jakie aktywności kulinarne będą dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu zimą?

 • Pieczenie ciasteczek – to najprostszy sposób na zorganizowanie rodzinnego czasu w kuchni.
 • Domowe warsztaty cukiernicze – ciekawym pomysłem może okazać się przygotowanie dla najmłodszych członków rodziny warsztatów, podczas których nauczą się dekorowania pierniczków czy robienia lukru do ciasta.
 • Pizza dla wszystkich – czy istnieje na świecie ktoś, kto nie lubi pizzy? To uniwersalne danie można z łatwością przygotować w domu z kompozycji ulubionych składników.
 • Domowy chleb – stworzenie własnego chleba to nie tylko smaczne, ale również satysfakcjonujące doświadczenie.
 • Przekąski na filmowy wieczór – w kuchni można przygotować chipsy czy nachosy na rodzinny wieczór filmowy.
 • Piknik w salonie – z pewnością okaże się dużą atrakcją dla najmłodszych dzieci. Rozłożenie kocyka i przygotowanie koszyka pełnego przekąsek to pomysł na ciekawe popołudnie.

Warsztaty rękodzielnicze we własnym domu

Organizując rodzinne warsztaty rękodzielnicze, można nie tylko spędzić razem czas, ale również rozwinąć kreatywność i stworzyć piękne ozdoby do domu. Propozycją, która nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych, jest origami. Papierowe gwiazdy, zwierzęta i kwiaty mogą tworzyć nawet najmłodsi domownicy.

Co jeszcze można wykonać własnoręcznie w domu? W praktycznie każdym mieście – również w Jastrzębiu Zdroju – można kupić zestaw do tworzenia biżuterii. Wspólne wykonanie bransoletek czy kolczyków z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Układanie puzzli

Układanie puzzli to zimowa rozrywka dla osób w każdym wieku. Jest to skuteczny sposób na relaks i odpoczynek od sprzętów elektronicznych i codziennych obowiązków. Można zorganizować maraton układania puzzli lub konkurs w ukończeniu zadania na czas. Puzzle można także dopasować do tematycznego wieczoru, podczas którego pojawi się także pasujący film i klimatyczne przekąski. Puzzle są uniwersalne, a w sklepach można znaleźć nawet produkty przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Dużym atutem tej rozrywki jest rozwój zdolności motorycznych i umiejętności rozwiązywania problemów.

Wspólny wypoczynek to wartościowy czas, który może przyczynić się do wzmocnienia rodzinnych relacji, a także po prostu być sposobem na odstresowanie. Warto szukać rozrywek będących hobby dla całej rodziny i wspólnie doskonale się bawić.