Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że większość Polaków nie czyta nawet jednej książki rocznie. Obecnie i na całe szczęście, się to diametralnie zmieniło. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli oraz osoby w podeszłym wieku czytają coraz więcej, a zagłębianie w najróżniejsze tematy i poznawanie ciekawych historii stało się wręcz modą. Jakie gatunki książek są najpopularniejsze wśród czytelników? Czy istnieje jakiś niepisany podział ilości czytanych gatunków ze względu na wiek czytelnika? Tego i wielu innych informacji dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jakie są najpopularniejsze gatunki książek?

Najpopularniejsze gatunki książek są bardzo szerokim wachlarzem tematycznym i emocjonalnym, ponieważ każdy czytelnik oczekuje od książki czegoś innego. W jakie tematy Polacy zagłębiają się najchętniej?

 • Jakie są najpopularniejsze gatunki książek?Literatura obyczajowa

Literatura obyczajowa obejmuje książki o codziennej tematyce, w których fabułę wplątana jest często miłość czy romans między dwoma osobami. Wiele osób uważa ten gatunek za swój „komfortowy gatunek”, czyli taki, który pociesza ich i poprawia humor w trudnych momentach życia codziennego. Po literaturę obyczajową zazwyczaj sięgają dojrzałe kobiety, ale również młode osoby powyżej szesnastego roku życia.

 • Fantastyka

Powieści fantastyczne od lat cieszą się bardzo dużą popularnością i jest to spowodowane dużą rozpiętością, jeśli chodzi o fabułę, bohaterów czy kreowane światy, ale również tym, że literatura fantastyczna pisana jest zarówno dla dzieci, nastolatków, jak i dla osób dorosłych. Także każdy znajdzie w tym gatunku pozycję idealną dla siebie. Książki fantastyczne zazwyczaj opowiadają o bohaterach, którzy żyją w niesamowitym świecie, posiadają wspaniałe lub wręcz przeciwnie – skandaliczne – moce. Jeśli po tym opisie, serce zabiło Ci mocniej, to koniecznie sięgnij po jedną z wielu pozycji fantastycznych dedykowanych do Twojego wieku!

 • Literatura faktu

Literatura faktu, czyli w dużej części reportaże są również bardzo popularne wśród Polaków, ponieważ opowiadają o prawdziwych zdarzeniach, ludziach i historiach. Ich tematyka może dotyczyć naprawdę różnych tematów, np. innych państw, postaci czy skandalicznych wydarzeń. Najczęściej po ten gatunek sięgają osoby dorosłe, które chcą w ten sposób poznać świat.

 • Literatura historyczna

Osoby pragnące poznać bliżej jakieś wydarzenia z Polski czy świata oraz dzieje różnych państw, powinny sięgnąć po literaturę historyczną. Zazwyczaj jest ona pisana przez historyków i wykwalifikowane osoby, które niwelują wszelkie błędy, plotki czy pomówienia. Literatura historyczna dedykowana jest zarówno najmłodszym, jak i osobom dorosłym – tutaj oczywiście należy wybierać pozycje dostosowane do wieku czytelnika.

 • Kryminały

Kryminały, to kolejny bardzo popularny wśród Polaków gatunek książek, po który najczęściej sięgają osoby dorosłe, ale również młodzież powyżej szesnastego roku życia. Ten gatunek obejmuje zagadki kryminalne, tajemnicze morderstwa i porwania oraz rozwiązywanie tajemnic. Jeśli chcesz poczuć lekki niepokój oraz dreszczyk emocji, to koniecznie sięgnij właśnie po kryminały!

 • Romans

Romanse od lat są jednym z najpopularniejszych gatunków literackich, po które sięgają kobiety. Podzielone są one na dwa podgatunki: romanse historyczne, w których czytelnik cofa się o kilkadziesiąt lub kilkaset lat i romanse współczesne, które dzieją się w obecnych czasach. Romanse skupiają się przede wszystkim na uczuciach romantycznych bohaterów oraz ich wzajemnej miłości do siebie.

 • Fantastyka naukowa

Fantastyka naukowa to bardzo specyficzny gatunek, który charakteryzuje się tym, że fabuła skupia się na nauce oraz kosmosie. Cała fabuła zazwyczaj znajduje się w przestrzeni kosmicznej, a bohaterowie muszą sobie radzić z trudnymi warunkami, badaniem różnych rzeczy czy walkami z innymi mieszkańcami przestworzy. Po te książki zazwyczaj sięgają osoby dorosłe lub nastolatkowie płci męskiej oraz dzieci, jeśli fabuła jest dostosowana do ich wieku.

 • Poradniki

Poradniki, czyli książki, które stawiają na samorozwój to kolejny gatunek, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Można w nich znaleźć różne porady czy instrukcje o tym, jak lepiej żyć, jak radzić sobie ze swoimi emocjami czy jak poradzić sobie z trudnymi wydarzeniami w życiu.

Wybór dobrej książki nie jest prosty, a spowodowane jest to między innymi różnorodnością gatunkową. Podobnie jest z materacami, ale kiedy już wybierzemy ten idealny, to z całą pewnością będziemy to wiedzieć. My szczególnie polecamy materace o wymiarach 160×190 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/121-materace-160×190. Są one doskonałym wyborem dla par, które uwielbiają mieć dużo miejsca w łóżku.

Przeczytaj także:

 1. Zaaranżuj sypialnię według zasad Feng Shui!
 2. Dlaczego materac żółknie?
 3. Odkształcanie materaca – jak temu zapobiec?