Nie można ukryć, że telefony to niezwykle przydatne urządzenia. Niestety, bardzo łatwo można stać się od nich zależnym. Narażone są na to szczególnie dzieci, które nie mają w sobie takiej samokontroli jak dorośli. Może dojść u nich nawet do uzależnienia. Jak w takim przypadku pomóc dziecku? Dowiedz się więcej!

Po czym rozpoznać uzależnienie od telefonu u dziecka?

Telefony towarzyszą każdemu z nas. Używamy ich codziennie, w różnych momentach dnia. Można zauważyć, że coraz więcej małych dzieci otrzymuje swoje własne telefony, z których często korzystają bez odpowiedniego nadzoru rodziców. Jeśli od początku nie poznają zasad użytkowania smartfona, szybko może się okazać, że spędzają na nim za dużo czasu. Telefon bowiem dostarcza rozrywki, za którą wszystkie dzieci tak przepadają. Oprócz tego kusi kolorowymi obrazkami i śmiesznymi filmikami. Po czym poznać, że używanie smartfonu przestało być zabawą, a stało się prawdziwym uzależnieniem, przez dziecko nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić? Jest kilka kwestii, na które rodzice koniecznie muszą zwrócić uwagę.

Pierwszą rzeczą, która powinna wzbudzić czujność rodziców, to zauważenie tego, iż dziecko zaczyna mieć osobisty, emocjonalny stosunek do swojego telefonu. Oznacza to, że traktuje go bardzo poważnie, a wizja rozstania z nim wzbudza niepokój. Takie dzieci często buntują się, gdy karą za złe zachowanie jest skonfiskowanie smartfona. Nierzadko telefon jest pierwszym, po co sięgają zaraz po obudzeniu i ostatnim, z czego korzystają tuż przed zaśnięciem. Nie rozstają się z nim, wszędzie zabierają go ze sobą. Niepokojące mogą być sytuacje, w których dziecko zasypia z telefonem w ręku. Telefon staje się priorytetem, przez który zaczynają zaniedbywać inne obowiązki, jak na przykład zadania domowe. Na pewno zauważymy, że wolą spędzić czas przed ekranem niż zrobić cokolwiek innego. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na ich naukę, ale i relacje z rówieśnikami. Dostrzegamy te symptomy u swojego dziecka? Możemy potwierdzić swoje wątpliwości, odbierając mu komórkę. Jeśli jego reakcja będzie agresywna lub rozpaczliwa, będziemy mogli potwierdzić to, że telefon stał się dla niego czymś najważniejszym. Rozłące ze smartfonem mogą towarzyszyć oznaki niepokoju, jak na przykład przyspieszone bicie serca, lęk, nerwowość czy drażliwość.

Korzystanie z telefonu a sen

Uzależnienie od telefonu u dziecka - co zrobić?Nadmierne użytkowanie telefonu ma negatywny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Sen jest jedną z nich. Na pewno zdajemy sobie sprawę, jak znaczący jest komfortowy wypoczynek. To on umożliwia naszemu organizmowi regenerację i dojście do siebie. W przypadku dzieci odpowiada za jeszcze jedną, równie istotną funkcję – oddziałuje na ich prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi regularnie się wysypiali i otrzymywali niezbędną ilość snu. Coś, co jednak może utrudnić im pełne odprężenie się, to korzystanie z telefonu tuż przed snem. Wynika to z tego, że niebieskie światło, jakie emituje ekran, oddziałuje negatywnie na produkcję melatoniny w naszym organizmie. Melatonina to tzw. hormon snu, który jest odpowiedzialny za regulowanie rytmu dobowego. Jeśli nie działa prawidłowo, może okazać się, że wieczorami, kiedy powinniśmy być zmęczeni i gotowi do snu, doświadczamy trudności z zaśnięciem. Dziecko, dla którego użytkowanie telefonu to jedyny sposób na relaks, może znacząco obniżyć jakość swojego snu. Jeśli powtarza się to przez długi czas, może to przynieść naprawdę przykre skutki. Z tego względu tak istotne jest, aby rodzice zareagowali. Powinni oni nie tylko spróbować ograniczyć korzystanie ze smartfona przez swoją pociechę, ale też zapewnić jak najlepsze warunki snu. To bowiem kolejny z elementów, który oddziałuje na poziom naszego wypoczynku. Dla dziecka niezbędne będzie wybranie takiego materaca, który zagwarantuje mu bezpieczne podparcie kręgosłupa, a także wygodę. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w większy model, który najmłodsi będą mogli użytkować nawet wtedy, gdy trochę podrosną. Produkt taki jak https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190 sprawdzi się idealnie.

Jak pomóc dziecku z uzależnieniem od telefonu?

Uzależnienie to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Rodzice powinni mieć na uwadze, że dzieci również mogą stać się ofiarami uzależnienia. Najczęściej dotyczy to właśnie uzależnienia od telefonu. Samo odebranie komórki jednak nie wystarczy, aby rozwiązać tę kwestię. Potrzebne są o wiele bardziej złożone kroki, dzięki którym nasza pociecha będzie mogła w pełni wyleczyć się z tej przykrej dolegliwości. Podstawową rzeczą, o którą należy zadbać, jest wizyta u specjalisty. Terapia jest w tym przypadku najbardziej skutecznym narzędziem. Dopilnujmy, aby zwrócić się z tym do psychologa dziecięcego, przy którym nasza pociecha będzie czuła się komfortowo. Dzięki temu są większe szanse na to, że proces terapii zakończy się sukcesem. Na samym początku możemy też poprosić o pomoc psychologa szkolnego. Podczas leczenia dziecko będzie mogło poznać źródło problemu, a także zaznajomić się z tym, jak powinno wyglądać zdrowe korzystanie z telefonu.

Higiena użytkowania telefonu to coś, co rodzice powinni zdecydowanie wprowadzić w życie swoich dzieci. Pamiętajmy, że najmłodsi najbardziej uczą się od dorosłych – dlatego my sami też musimy dopilnować, aby przestrzegać zasad. Nie trzymajmy telefonu ze sobą podczas spożywania posiłków, nie korzystajmy z niego w każdej wolnej chwili, a do tego pokażmy dziecku, że mamy inne zainteresowania, którym lubimy poświęcać czas. Jeśli chodzi o najmłodszych, zacznijmy od wyznaczenia czasu na używanie telefonu, a także godziny, po której dziecko nie będzie mogło dłużej siedzieć przed ekranem. Najlepiej, żeby było to jakiś czas przed zaśnięciem, tak aby mogło położyć się do łóżka wyspanym i odprężonym. Warto ponadto kontrolować, czym dziecko zajmuje się, kiedy korzysta z telefonu. Nie zabraniajmy tego w stu procentach, ale nie pozwólmy na przekroczenie zdrowej granicy. Możemy ponadto spróbować zachęcić swoją pociechę do różnych czynności, które naturalnie odwiodą ją od telefonu. Sporty, aktywność fizyczna, kreatywne zajęcia… Jest tak wiele rzeczy, którym można się zająć, zamiast patrzeć się na ekran. Taka zmiana może być na początku trudna, dlatego upewnijmy się, że dziecko czuje, że otrzymuje od nas wsparcie. To bardzo ważna kwestia, która może bezpośrednio wpłynąć na jego samopoczucie. Jeśli podczas terapii będzie otrzymywał zrozumienie i pomoc rodziny, proces ten minie mu o wiele łatwiej.

Musimy mieć świadomość, że telefon może zarówno przynieść wiele dobrego, jak i wyrządzić sporą krzywdę. To dlatego tak ważne jest, aby korzystać z niego świadomie. Niezwykle istotne jest to też w przypadku dzieci. Wyznaczmy granicę i dopilnujmy, aby nie spędzały zbyt długo czas przed ekranem.

Przeczytaj także:

  1. Dlaczego organizm potrzebuje snu?
  2. Aromaterapia w domowym wydaniu
  3. Przepisy na zdrową kolację przed snem: lekkie, ale sycące posiłki