Stan naszego uzębienia ma znaczący wpływ na zdrowie całego organizmu. Sama jama ustna odpowiada za swobodne przeżuwanie i połykanie, mówienie, uśmiechanie się, czy wyrażanie emocji. Niestety, wraz z pojawieniem się tzw. zepsutych zębów mamy do czynienia z pogorszeniem się stanu całego organizmu. A zatem, jak stan zębów wpływa na zdrowie?
Zepsute zęby a choroby
Zewsząd otaczają nas bakterie. Jedne z nich są dobre, jak te w naszym układzie pokarmowym. Inne natomiast powodują liczne choroby. Mogą one znajdować się w podłożu do spania i negatywnie oddziaływać na naszą skórę czy drogi oddechowe. Jednak inwestując w materac Hilding Conga, który jest dostępny także na www.hilding.pl, możemy zagwarantować sobie higieniczne środowisko. Niestety, nie jest to takie proste w przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego w jamie ustnej. Wszelkiego rodzaj schorzenia związane z zepsutymi zębami mają negatywny wpływ na ogólny stan organizmu. A w jaki sposób?
Choroby układu krążenia
Bakterie z chorych zębów negatywnie wpływają na układ krążenia, gdyż mogą znacząco przyspieszyć proces tworzenia blaszki miażdżycowej. Przyczynia się to do zwężenia światła naczyń, co może skutkować zawałem serca lub udarem mózgu.
Choroby układu oddechowego
Chore i nieleczone zęby są rezerwuarem chorobotwórczych bakterii, które mogą zostać “zassane” do dolnych dróg oddechowych. Wówczas znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia zapalenia płuc lub oskrzeli.
Choroby układu pokarmowego
Wypadanie lub usuwanie zębów przyczynia się do problemów z gryzieniem pokarmu. Nieprawidłowo rozdrobnione pożywienie może wywoływać ból w żołądku lub jelitach, a także refluks czy zgagę. W zaawansowanych stanach, gdy pacjent nie może pogryźć stałych pokarmów, przechodzi się na pokarm płynny lub papkowaty, które nie służy pracy układu pokarmowego.
Choroby skóry
Zepsute zęby często pogarszają stan cery. Pojawiają się zwykle krosty lub typowy trądzik. Oprócz tego utrata zębów lub ich wyrwanie powoduje utratę podparcia dla tkanek twarzy. Skutkuje to szybszym wiotczeniem i niezadowalającym wyglądem.
Negatywny wpływ na ciążę
Zęby w ciąży psują się o wiele szybciej. Jest to związane ze wzrostem produkcji kobiecych hormonów płciowych, co obniża poziom produkcji śliny oraz jej właściwości antybakteryjnych. Rośnie także apetyt na tłuste i słodkie jedzenie. Stan ten przyczynia się do osłabienia zębów i rozwoju m.in. stanu zapalnego dziąseł. Nieleczone uzębienie może zwiększyć ryzyko porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka.
Próchnica a nasze zdrowie
Próchnica wywoływana jest przez baterie znajdujące się w płytce nazębnej. Produkują on kwasy, które zmiękczają szkliwo. Zlekceważenie tego stanu może doprowadzić nie tylko do permanentnego usunięcia zęba, ale także stanowi otwartą furtkę do wniknięcia bakterii do innych układów. Obejmuje to ostre zapalenie tkanek okołowierzchołowych, zapaleń okostnej i tkanek miękkich, a czasem nawet do powstania ropnia okołoszczękowego. Nieleczona próchnica wiąże się także z nagłym spadkiem odporności organizmu, a to sprzyjające warunki do namnażania się i rozwijania stanów zapalnych w innych narządach, np. w sercu czy w nerkach. Istnieje także ryzyko rozwoju sepsy.
Choroby dziąsła i przyzębia a nasze zdrowie
Choroby dziąsła i przyzębia mają negatywny wpływ na cały organizm. Jak się okazuje, stan ten zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia chorób serca u osób o 25-70%. Bakterie oraz ich toksyny dostające się do organizmu z kieszonek dziąsłowych mogą przyspieszyć pojawienie się cukrzycy lub pogorszyć jej przebieg. Oprócz tego choroba przyzębia może wiązać się z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością.
Wady zgryzu a nasze zdrowie
Nieleczona wada zgryzu to główna przyczyna oddychania przez usta i nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka w okresie dzieciństwa. Skutkuje to zaburzenie proporcji twarzy, np. jej wydłużeniu w kierunku pionowym z rotacją brody w dół i do tyłu. Wady zgryzu powodują zwężenie szczęki i dolnej pozycji języka, przez co dochodzi do częściowej blokady dróg oddechowych. Wiąże się to z chrapaniem i bezdechami sennymi. Sam bezdech senny niekorzystny wpływ na czynność serca.
Jak dbać o stan zębów?
Chcąc zadbać o piękny, zdrowy i biały uśmiech musimy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. W końcu zdrowe zęby to nie tylko nieodłączny element atrakcyjności, ale także profilaktyka wielu chorób. A jak dbać o stan zębów na co dzień? Do najważniejszych wskazówek zalicza się:
- mycie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem,
- mycie zębów przez co najmniej 3 minuty (szczoteczka manualna) lub 2 minuty (szczoteczka elektryczna),
- stosować prawidłową technikę mycia zębów,
- stosować dobrą szczoteczkę i wysokiej jakości pastę do zębów,
- unikać czynników sprzyjających niszczeniu zębów, a także zadbać o suplementację witamin oraz minerałów.
Niezależnie od wieku czy płci, warto kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty. Szybka reakcja w leczeniu zepsutych zębów pozwoli nam uniknąć dalszych powikłań związanych z innymi układami organizmy.