Zastanawiasz się jak to możliwe, że osoby wokół Ciebie potrafią oszczędzać i nie podejmują impulsywnych decyzji zakupowych? Jeśli chcesz znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy nie muszą martwić się o swój budżet, poznaj podstawowe nawyki, które warto zbudować dla bezpieczeństwa finansowego.
Dlaczego warto pracować nad nawykami finansowymi?
Praca nad racjonalnym podejściem do pieniędzy jest trudna. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Zdrowe nawyki finansowe mają służyć Twojemu dobrostanowi. Świadome podejmowanie decyzji i inwestowanie w siebie są niezbędne dla zapewnienia sobie bezpiecznej sytuacji życiowej i czerpania przyjemności z codziennego funkcjonowania.
Jeśli Twoje finanse to jeden wielki bałagan, najprawdopodobniej nieustannie odczuwasz stres i napięcie. Aby odnaleźć spokój i nie odczuwać ciągłego lęku o przyszłość warto znać koszty swojego życia. Gromadzenie nadwyżek finansowych i wydawanie kwot mniejszych, niż te wpływające co miesiąc na konto, to podstawa.
Niestety większość osób ma problemy z rozsądnym zarządzaniem swoim budżetem. Gdy tylko w portfelu pojawia się nowa gotówka, od razu jest wydawana. W końcu pozornie wyższe zarobki, to możliwość pozwolenia sobie na nowe przyjemności.
Podejmuj przemyślane decyzje
Podstawową umiejętnością, którą warto wykształcić, jest rozsądne podejmowanie decyzji. Pierwszym krokiem jest wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse. W końcu pieniądze same się nie wydają! To indywidualne, kontrolowane działania wpływają na to, na jakie zachcianki wydawany jest budżet w danym miesiącu. Wymówki takie, jak zepsuta pralka czy zły szef, który nie chce dać podwyżki, potrafią przekształcić się w solidną bańkę. Wówczas szybko można popaść w poczucie braku kompetencji i sprawczości.
O pieniądzach i powiększeniu stanu konta myśl racjonalnie. Nie wierz w przypadki, ani nie popadaj w pułapkę myślenia życzeniowego. Najbezpieczniejsze jest poświęcanie swojej energii rzeczom, na które masz wpływ. Dbanie o zdrowie, praca, bezpieczne inwestycje – w to warto się angażować.
Jeśli nie masz na coś wpływu, nie poświęcaj na to swoich środków finansowych. Jest to strata zasobów – czasowych i pieniężnych. W ten sposób możesz jedynie wyrządzić sobie krzywdę. Odbierzesz sobie poczucie wpływu i skuteczności, a także narazisz sytuację materialną na niebezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz, w co zainwestować, aby móc na tym skorzystać, a jednocześnie nie podjąć nadmiernego ryzyka, udaj się do doradcy finansowego. Znajdziesz go w każdym mieście takim, jak chociażby Jastrzębie Zdrój.
Określ priorytety i naucz się asertywności
Efektywność i skuteczność w realizacji celów podnosi umiejętność nadawania priorytetów i skupiania energii na pracy nad nimi. Łapanie zbyt wielu srok za ogon nigdy nie kończy się dobrze. Można powiedzieć, że więcej niż 3 priorytety to właściwie brak priorytetów. W pierwszej kolejności warto skoncentrować się na najbardziej realnych celach. Plan zaoszczędzenia kilkudziesięciu tysięcy może wydawać się przytłaczający. Jednak zatrzymanie na koncie oszczędnościowym 5 złotych dziennie jest już zdecydowanie bardziej prawdopodobne. Bardzo ważna jest po prostu systematyczność.
Zmiana nawyków finansowych nie jest możliwa bez wdrożenia do swojego życia asertywności. Balans między empatią, dobrocią i umiejętnością stawiania granic to prawdziwe wyzwanie we wszystkich sferach życia – również na płaszczyźnie związanej z pieniędzmi. W tym obszarze charakter stawianego słowa ,,nie” jest dość nietypowy. Odmawiać należy przede wszystkim sobie, a nie innym – swoim zachciankom, emocjom i starym nawykom.
Określ swoje wydatki
Zanim zaczniesz cokolwiek zmieniać w swoim życiu i podejściu do pieniędzy, określ ponoszone wydatki. Liczby trzeba na bieżąco mierzyć. Lista miesięczna to zdecydowana podstawa! W oparciu o takie zestawienie możliwe jest planowanie rozsądnych decyzji finansowych. Szczególnie ważne jest to, że takie działanie pozwala na wyeliminowanie płatności za rzeczy, z których nie korzystasz.
Dzięki prowadzeniu pieniężnego bilansu możesz zidentyfikować nawyki, które faktycznie przynoszą Ci wymierne korzyści. Czy faktycznie wszystkie oszczędności są realne? A może po prostu dają Ci dobre samopoczucie, ale nie zmieniają liczb widocznych na koncie?
Jakich błędów unikać?
Istnieje szereg błędów, które są popełniane na płaszczyźnie finansowej przez wiele osób. Poniżej przedstawiamy 3 najbardziej charakterystyczne dla dzisiejszego społeczeństwa.
- Niekontrolowane subskrypcje – przeanalizuj usługi, z których korzystasz. Może płacisz kilkadziesiąt złotych za serwis streamingowy, który włączasz, aby obejrzeć 1 film w ciągu miesiąca? Sprawdź, czy inny usługodawca zaproponuje Ci rozwiązanie lepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
- Krótkoterminowe korzyści – pozorne oszczędności mogą destrukcyjnie wpływać na domowy budżet. Tańsze buty lub słabej jakości materac piankowy 90×200 cm wydają się dobrym sposobem na ograniczenie wydatków. Jednak tak naprawdę zakupy tego typu prowadzą tylko do konieczności szybkiej wymiany nabytych przedmiotów na nowe. Zdecydowanie lepiej zainwestować w produkt wysokiej jakości, którym można cieszyć się kilka, a nawet kilkanaście lat.
- Promocje i programy lojalnościowe – większość ofert promocyjnych to jedynie pozorna opłacalność. Bardzo rzadko punkty i kupony przynoszą realną oszczędność. Zanim z nich skorzystasz – dobrze się zastanów.
Zdrowe nawyki finansowe mogą znacznie podnieść Twoją jakość życia. Nie tylko pozwolą Ci wygenerować oszczędności, które przeznaczysz na przyjemności. Dzięki nim zyskasz też poczucie stabilności i bezpieczeństwa.
Przeczytaj też: Jakie akcesoria do łóżka warto mieć?