W zimne, szare i ponure wieczory mało kto chce wychodzić z domu. Najlepszą wówczas opcją jest zawinięcie się w kocyk, który otuli nas przyjemnym ciepłem oraz chwycenie za kubek kawy, herbaty lub kakao. Jednak zanim to nastąpi, to warto zastanowić, jaki model najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. A jak wybrać idealny koc? Wskazówki znajdują się w tym artykule!

Koc – jaką pełni rolę?

Urządzając wnętrze, zwłaszcza salon czy sypialnię, staramy się dbać o każdy detal. Oznacza to nie uwzględnienie nie tylko licznych aspektów dotyczących aranżacji wnętrza, lecz także elementów dekoracyjnych. Do najczęściej wybieranych opcji zalicza się obrazy, ceramika czy koc. A dlaczego właśnie on? Jak się okazuje, może pełnić kilka ważnych funkcji, w tym:

 • stanowić element dekoracyjny,
 • nadać nowego charakteru sofie lub fotelu jako narzuta,
 • zapewnić nam ciepło w czasie chłodnego wieczoru.

Koc – jak go wybrać?

Dlaczego warto wyposażyć dom w komfortowy koc?Chyba każdy z nas lubi dotyk ciepłego i przytulnego koca. Potrafi on w znaczący sposób poprawić humor, rozgrzać i umilić chłodne wieczory. Jednak, aby koc mógł we właściwy sposób spełniać swoją funkcję, to warto przy jego wyborze uwzględnić kilka najważniejszych kwestii. Jakich?

Materiał

Najważniejszym elementem przy wyborze koca jest rodzaj materiału. To właśnie on odpowiada za liczne cechy, jakimi może się charakteryzować. Do najpopularniejszych modeli zalicza się:

 • koc polarowy – ma właściwości izolacyjne,
 • koc bawełniany – idealny produkt dla alergików,
 • koc z mikrofibry – miękki, lekki i łatwy w czyszczeniu.

Rozmiar

Wyróżnia się przede wszystkim mniejsze koce, np. 120×90 cm. Są one idealne dla niemowlaka do łóżeczka. Jednak o wiele częściej wykorzystuje się średnie i większe koce, takie jak koc 160×200 cm. Można je z powodzeniem używać do otulenia całego ciała w czasie drzemki czy jako narzutę na łóżko.

Grubość

Również grubość koca nie jest bez znaczenia. Oznacza to, że warto uwzględnić przy wyborze jego gramaturę. Im gęściej utkany, tym jest cieplejszy, ale także cięższy. Taki koc z powodzenie ogrzeje ciało. Natomiast cieńsze modele można wykorzystać jako element dekoracyjny, np. narzuta na łóżko, sofę czy fotel.

Koc w sypialni

Koc świetnie sprawdzi się w salonie, jednak to nie jedyne miejsce. Jak się okazuje, stanowi on ważny element wyposażenia każdego łóżka, gdyż zwłaszcza w chłodne wieczory pozwala na lepsze rozgrzanie ciała. Możemy umieścić go pod prześcieradłem lub przykryć się nim, po czym narzucić na siebie kołdrę. W ten sposób zwiększymy komfort termiczny, a tym samym jakość snu. Nie można również zapomnieć o zainwestowaniu w wygodny i komfortowy materac do spania. Poprzez odpowiednie dopasowanie do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, gwarantuje nam:

 • najlepsze wsparcie kręgosłupa,
 • stabilizację sylwetki w czasie snu,
 • zdrowy wypoczynek,
 • redukcję dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem,
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa oraz wad postawy.

Dla jednych koc to zbędny dodatek dekoracyjny, a inni uważają go za cenny element funkcjonalny. Niezaprzeczalnie – koc gwarantuje nam komfort termiczny zarówno w czasie snu, jak i w chłodne wieczory przed np. telewizorem. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w wysokiej jakości model!

Przeczytaj także: