Urządzając sypialnie, często skupiamy się na odpowiednim stylu, współgrających ze sobą barwach czy sposobie, w jaki rozstawimy meble. Przez wszystkie te kwestie często zapominamy o tym, co stanowi istotę całej sypialni, czyli podłożu do spania. W roli tej najlepiej sprawdzi się materac do spania, który pełni wiele ważnych funkcji, w tym zapewnia nam komfortowy i zdrowy wypoczynek. Jednak, przez codzienne użytkowanie jest narażony na liczne zabrudzenia i zanieczyszczenia. Jak można im zapobiec?

Prześcieradło – co warto o nim wiedzieć? 

Prześcieradło to nic innego, jak typ pościeli, który składa się z dużego, prostokątnego płata tkaniny. Rozściela się go na łóżku, a dokładnie na materacu, zabezpieczając go przed zabrudzeniami lub zanieczyszczenia. Uznaje się go jako pierwszą warstwę ochronną, która dodatkowo ma kontakt z naszą skórą. Oznacza to, że nie tylko musi być trwały, ale także odznaczać się antyalergicznością, możliwością pochłaniania wilgoci ze skóry użytkownika oraz jej oddawania. Decydując się na wybór prześcieradła, warto wziąć pod uwagę:

  • rozmiar, czyli jego długość i szerokość,
  • budowę, czyli czy jest z gumką lub bez,
  • rodzaj materiału, czyli tkaninę, z której zostało wykonane.

Każdy produkt może różnić się od siebie cechami i właściwościami, gdyż zależą one przede wszystkim od tego, jaki produkt wybierzemy. Jednak, w dzisiejszych czasach mamy na rynku dość szeroki wybór, przez co prześcieradło nie jest jedynym elementem odpowiadającym za higieniczne warunki do wypoczywania.

Ochraniacz na materac – dlaczego warto w niego zainwestować?

Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na najwyższej jakości prześcieradło, ale także dodatkową ochronę w formie dodatkowej nakładki higienicznej. Są to tzw. ochraniacze na materac, które zapewniają ochronę przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Co więcej, są w stanie poprawić wentylację podłoża do spania, a także korzystnie wpłynąć na właściwości higieniczne. W jaki sposób? Otóż ochraniacz na materac to element, który tak naprawdę sprawdzi się w każdej sypialni. Fakt ten wynika z jego właściwości, gdyż może on znacząco poprawić jakość snu alergików – w końcu znacząco zwiększa higieniczne warunki do wypoczywania oraz nadaje dodatkowych właściwości antyalergicznych. Jednak warto je również wykorzystać w sypialni małych dzieci, seniorów lub osób, które mogą mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Poprzez właściwości wodoodporne zabezpiecza wypełnienia podłoża do spania przez zawilgoceniem, a tym samym ogranicza możliwość szybkiego rozwijania się w nim bakterii czy innych alergenów. Jednak nie oznacza to, że osoby zdrowe nie mogą wyposażyć w niego swoje łóżko! W końcu każdemu z nas może się rozlać ulubiony napój w łóżku. Współcześnie zdrowy sen ma niezwykle dużą wartość, dlatego warto dodatkowo o niego zadbać z ochraniaczem na materac, który można nabyć zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Wygodny materac – czyli jaki? 

Prześcieradło i pościel - jaką funkcję pełnią w sypialni?Materac do spania (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200) to obowiązkowy element każdego łóżka. Wszystko z uwagi na ważną funkcję, którą pełnią, czyli zapewnienie nie tylko zdrowego snu, ale także odpowiednie wsparcie całego ciała. Co to oznacza? Otóż poprzez unikalne cechy oraz wyjątkową budowę, materac może w niemalże idealny sposób dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, tym samym stabilizujące sylwetkę. Przekłada się to na całkowitą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym, a także zminimalizowanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Aby móc wybrać dla siebie jak najlepszy model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na osobiste potrzeby i preferencje. Do czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zaliczyć można:

  • wiek użytkownika, gdyż na rynku znajdziemy produkty dedykowane dla osób młodszych lub starszych,
  • stan zdrowia, gdyż dostępne są modele dla alergików lub osób cierpiących na bóle pleców czy schorzenia kręgosłupa,
  • stopień twardości, gdyż wyróżnia się modele miękkie, średnio twarde, twarde i bardzo twarde,
  • rodzaj wypełnienia, od którego zależą indywidualne właściwości materaca, a na rynku znajdziemy modele piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe,
  • rozmiar, gdyż inne modele są dedykowane singlom i parom.

Akcesoria sypialniane poprawiające jakość snu

Innym, ale również podstawowym elementem wyposażenia każdego łóżka są odpowiednio dopasowane do wymiarów łóżka i rodzaju materaca stelaże. Odpowiadają one głównie za właściwe wsparcie oraz zwiększenie żywotności materaca, aczkolwiek dodatkowo zwiększają wentylację. W ten sposób mogą zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, tym samym poprawiając stopień higieniczności wypoczynku. Oprócz tego, na wspólnym rynku mamy dostęp do różnych akcesoriów sypialnianych, które również mają korzystny wpływ na zdrowy i spokojny sen. Do nich zaliczyć można m.in. kołdrę. Chyba każdy z nas, kładąc się do łóżka, sięga po nią, aby móc przyjemnie się nią otulić. Jest to jedna z bardziej znanych funkcji kołdry, jednak do podstawowych zalicza się zagwarantowanie jak najlepszego komfortu termicznego. Oznacza to, że jest w stanie zapobiegać wychładzaniu się ciała w chłodne wieczory, a także przegrzewaniu się w gorące. Wynika to z wykorzystanych wewnątrz materiałów oraz gramatury. Po położeniu się do łóżka i przykryciu kołdrą kładziemy głowę na poduszkę i zamykamy oczy. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, po co nam w łóżku poduszka? Jak się okazuje, to właśnie ona odpowiada za najlepsze wsparcie głównych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Każdy z tych produktów w znaczący sposób wpływa na komfortowy i zdrowy sen, tym samym umożliwiając nam właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Mimo to pamiętajmy, aby dopasować je odpowiednio do swoich potrzeb i preferencji, gdyż tylko wówczas są w stanie zapewnić wygodny, a także komfortowy wypoczynek.

Wielu z nas zapomina o tym, jak ważny jest prawidłowy wypoczynek. Jak się okazuje, zajmuje nam średnio ⅓ życia, czyli średnio około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na jego rolę oraz czas, jaki zajmuje, warto już dziś postawić na komfortowe i odpowiednio wyposażone łóżko. Dzięki wysokiej jakości produktom, do których możemy zaliczyć prześcieradło, materac czy poduszkę, możemy cieszyć się komfortowym wypoczynkiem w higienicznych warunkach.

Przeczytaj także: