Wielu z nas lekceważy nieprawidłowe wysypianie się, usprawiedliwiając to licznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w ciągu dnia. Jednak nie zawsze jest to uzasadnione. Z uwagi na wiele czynników, z pewnością nie raz mogliśmy się z zaburzeniami snu. Zatem, co warto o nich wiedzieć, aby móc zapewnić sobie zdrowy sen?

Zaburzenia snu – przyczyny

Przyczyn zaburzeń snu może być wiele. Do jednych z podstawowych zalicza się uwarunkowania genetyczne. Oznacza to, że pacjent już od dzieciństwa wykazywał symptomy problemów ze snem, który był płytki, przerywany i krótki. Wraz z wiekiem objawy te mogą przybierać na sile. Wyróżnia się również przyczyny psychofizjologiczne, związane z trudną sytuacją życiową. Do nich zalicza się takie kwestie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby czy kłopoty finansowe. Wywołują one silny i długotrwały stres, który doprowadza do zaburzeń snu. Jednak najczęściej mówi się o nie higienicznym trybie życia. Wiąże się to z brakiem regularności i szkodliwymi nawykami. Do nich zalicza się późne spożywanie kolacji, brak aktywności fizycznej czy budzeniem się i zasypianie o różnych porach.

Zaburzenia snu – objawy

Zaburzenia snu - przyczyny, objawy, leczenieWielu z nas zastanawia się, po czym poznać zaburzenia snu. Łatwo stwierdzić, że długość wypoczynku jest nieprawidłowa – wystarczy tylko oszacować przespaną liczbę godzin. A jak to jest w przypadku jakości i efektywności? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na coraz bardziej nasilające się objawy w postaci:

  • zmiany nastroju,
  • uczucia stresu, niepokoju i drażliwości,
  • słabszej pamięci,
  • trudności z koncentracją,
  • niższy poziom energii.

Zaburzenia snu – leczenie

Leczenie delikatnych zaburzeń snu może opierać się przede wszystkim na zmianie trybu życia. Mowa tutaj przede wszystkim o wprowadzeniu aktywności fizycznej czy unikaniu, np. ciężkostrawnych potraw na noc. Ważną rolę odgrywa tutaj także łóżko i materac do spania, który odpowiada za najlepsze warunki do wypoczywania. Jest to możliwe dzięki unikalnej budowie oraz właściwością. Inną kwestią jest terapia poznawczo-behawioralna, treningi relaksacyjne, ograniczenie czasu spędzanego w łóżku czy po prostu technika kontroli bodźców. Tak naprawdę leczenie powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta. W przypadku poważnych zaburzeń snu zaleca się farmakoterapię opierającą się na lekach uspokajających, wyciszających i przede wszystkim – nasennych.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia – w końcu odpowiada m.in. za spore pokłady energii czy regenerację. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jakość wypoczynku i tym samym uniknąć zaburzeń snu!

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: